1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
14

Cut a rope into 8 equal pieces. each piece was 3/4 long. how long was the original rope​

Mathematics
1 answer:
kolbaska11 [484]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Multiply 8 X 3/4 = total length of rope is 6

You might be interested in
Khairul deposited $ 600 in a bank at the end of 2010 and another $ 400 in the same bank at the end of 2011. The bank offers simp
castortr0y [4]

Answer:

bat puro math pede history lng

5 0
2 years ago
the line passing through the points A (-1,3k) and B (k , 3) is parallel to the line whose equation is 2y+3x=9. write down the co
vodomira [7]

Answer:

k = 3

Step-by-step explanation:

If the line passing through the points A (-1,3k) and B (k , 3) is parallel to the line whose equation is 2y+3x=9, then their slopes are equal

For coordinate AB;

slope m1 = 3 - 3k/k-(-1)

m1 = 3-3k/k+1

For the line 2y+3x = 9

2y = -3x + 9

y = -3/2 x + 9/2

Slope m2 = -3/2

Since m1 = m2

3-3k/k+1 = -3/2

Cross multiply

2(3-3k) = -3(k+1)

Expand

6 - 6k = -3k - 3

-6k+3k = -3 - 6

-3k = -9

k = -9/-3

k = 3

Hence the value of k is 3

4 0
2 years ago
I really need help on homework
vladimir2022 [97]

Answer:

Meritnation homework help is best app... Or homework solution

3 0
2 years ago
Find the value of x^2+1/x^2 when <br>x-1/x=3​
BaLLatris [955]

Answer:

sorry i couldnt help

Step-by-step explanation:

:(

4 0
3 years ago
75 cm x 50 cm HELP 61 POINTS
katen-ka-za [31]

3,750 cm its simple math really

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of x so that the ordered pair (x, 1) is a solution to the equation 3x - y = 17?
    14·1 answer
  • 34 divided by what equals 17
    15·2 answers
  • An employees working at an electronic store earned $3582 for working 3 months during the summer. What did the employee earn for
    14·1 answer
  • Start with the number n = 54527. Divide n by 5 and round the result up to an integer. Keep repeating the division and rounding s
    14·1 answer
  • I really need help with this answer
    5·1 answer
  • Does anyone know how to solve this? Thanks!
    11·1 answer
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLS DUE TODAY !!!
    6·1 answer
  • Find the mass of an object that has a weight of 910kg
    14·2 answers
  • You're learning yoga in a fitness center which charges a $200 registration fee plus $12 per lesson. If an equation is made to
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!