1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
4 years ago
7

The following graph shows the cost c, in dollars, of p pounds of strawberries at a local grocery store.

Mathematics
1 answer:
lorasvet [3.4K]4 years ago
6 0

Answer:

A. The ordered pair (5, 3.5) represents 5 lbs. of strawberries cost $3.50.

B. The cost per pound of strawberries is shown at (1, 0.7).

C. The relationship shown in the graph is a direct variation because as the pounds of strawberries increase, the cost also increases.

Explanation:

A. The coordinate is in (x,y). The x-axis represents the pound of strawberries and the y-axis represents the cost of the strawberries.

B. The cost for one pound of strawberries can be calculated to find the exact value of y (cost) when x is 1. The graph shows 5 lbs. of strawberries cost $3.50 so divide $3.50 by 5 lbs. to find the cost per pound of strawberries. 3.5 ÷ 5 = 0.7. On the graph, the cost for one pound of strawberries is at (1, 0.7)

C. A direct variation in a graph is shown when both x and y increase or decrease together. In this case, as the pounds of strawberries increase, the cost of the strawberries also increases.

You might be interested in
Which expression is equivalent to (x^6y^8)^3 / x^2y^2?​
stiks02 [169]

Answer:

=x^16y^26

Step-by-step explanation:

x^18y^24xy^2

x^16y^24xy^2

8 0
3 years ago
For the feasibility region shown below, find the maximum value of the function P=2x+3y.
timofeeve [1]
Corner points in this graph are: ( 0,0 ) ( 0,8 ) ( 5,6 ) and ( 8, 0 ).
If we plug those values in : P = 2 x + 3 y
P ( 0,0 )= 0
P ( 0,8 ) = 2 * 0 + 3 * 8 = 24
P ( 6 , 5 ) = 2 * 6 + 3 * 5 = 12 + 15 = 27
P ( 8 , 0 ) =  2 * 8 + 3 * 0 = 16
The maximum value is:
P max ( 6 , 5 ) = 27
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?
Hoochie [10]
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
6 0
3 years ago
How is the graph of y = |x| − 1 different from the parent function f(x) = |x|?
Jlenok [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

the graph moves down one unit

if you add/subtract outside the parent function the graph moves up/down

3 0
3 years ago
What is the standard form of y=-3
Nady [450]

Answer:

Y=-3/2x+3

Step-by-step explanation:

No explanation.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • At a store clearance, a woman spent less than $200 on shirts that were labeled $15 each. How many shirts did she buy? Identify t
    15·1 answer
  • The price of a cantaloupe at a fruit stand goes up 4 cents each month. The first month the stand was open, a cantaloupe cost $1.
    12·1 answer
  • x-7>27 Sove the inequality and enter your solution as an inequality comparing the variable to a number
    14·1 answer
  • What is the answer?<br><br> [(12 − 5) • 12] ÷ 6
    7·2 answers
  • Mr. James is 4 times as old as his daughter. The difference in their ages is 36 years. Find their ages.
    11·1 answer
  • A store has a outfit that is $35.00 and 50% of what is the price now.
    14·2 answers
  • FACTOR the following quadratic expression: x^2-3x-18. Clearly show your steps OR explain your reasoning and CHECK your answer by
    12·1 answer
  • Cho biết hàm cầu đối với một loại hàng hóa nhất định là ( USD / đơn vị sản phẩm ) P = -0,21. Q ^ ( 2 ) -0,84.Q+ 50 Thặng dư của
    15·1 answer
  • I have attached the questions below please help me
    13·1 answer
  • If two coins are flipped, what is the probability both of the coins will land on tails?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!