1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
brilliants [131]
3 years ago
7

PLEASEE HELP WILL mark BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
hodyreva [135]3 years ago
7 0

Answer:

The volume of the sphere is 972π mm³

Step-by-step explanation:

To calculate the volume of a sphere we have to use the following formula:

V = volume

r = radius  = 9mm

π = pi

V = ⁴⁄₃πr³

we replace with the known values

V = ⁴⁄₃ * π * (9mm)³

V = π * ⁴⁄₃ *729mm³

V = π * 972mm³

V = 972π mm³

The volume of the sphere is 972π mm³

You might be interested in
The listing agent for a house receives 20% of the agency fee as commission when a sale
Pie

Answer:

3000

Step-by-step explanation:

250000*.06=15000*.2=3000

3 0
2 years ago
a coin contains 9 grams of nickel and 16 grand of copper for a total weight of 25 grams what if the percentages the metal in coi
allsm [11]
64% of the coin is copper metal.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How are y'all doing today?
Nataly_w [17]

Answer:

goooooooooooooooooood

Step-by-step explanation:and you?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many hours would someone who earns $7.50 per hour have to work to earn $116.25?
Reil [10]

Answer:

15.5 hours

Step-by-step explanation:

cause i know

5 0
3 years ago
The Cooking Club made some pies to sell at
anygoal [31]
Each pie has 8 slices so 80 slices would be 10 pies
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Maria works for an automobile dealership. She earns a 10% commission on each motorcycle she sells and a 15% commission on each c
    15·2 answers
  • My first number is -2, my fifth number is 26<br>What is my third number?<br>​
    6·2 answers
  • 4( -x + 4) = 12 I need help asap​
    14·2 answers
  • What is 1 1/25 as a decimal?
    10·2 answers
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • The length of a rectangular box is 50 and the breadth is 30 find the total area
    5·1 answer
  • In a laboratory, a scientist is using a cylindrical beaker whose length is 11 cm. The diameter of the beaker is 6 cm. How much a
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to x2+3x+ 3+ (2x+134+15) - (x+5))
    12·1 answer
  • First to answer gets brainliest and has to be correct
    8·1 answer
  • A line passes through the points (-3,-1) and (-5, 4). What is the equation of the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!