Answer:
6 kg/m
Step-by-step explanation:
mass m = 3x^2.
rho ρ= dm/dx =6x
ρ(1) =6 Kg/m
linear density is the derivative of mass (m) with respect to position(x)
that is how fast is the mass changing at that position.
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:
39°
Step-by-step explanation:
The angle adjacent to 115° in the lower triangle = 180° - 115° = 65°
angle on circle in lower triangle
= 180° - (65 + 76)° ← angle sum in triangle
= 180° - 141° = 39°
Angles on the circle subtended from the same arc are congruent, then
shaded angle = 39°
Answer:
Why is 3 an integer?
They are the numbers you usually count and they will continue on into infinity. Whole numbers are all natural numbers including 0 e.g. 0, 1, 2, 3, 4… Integers include all whole numbers and their negative counterpart e.g. … -4, -3, -2, -1, 0,1, 2, 3, 4
Answer:
Ok for your question 1+1. In my calculations, that is 2.
I hoped this helped have a good day :)