1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
4 years ago
10

1. Choose a real or made up example of a company, and describe at least three variable costs the

Business
1 answer:
Softa [21]4 years ago
4 0

Answer:

Let Sanguine Wines Ltd. refer to a hypothetical company for the purpose. Following would constitute Sanguine Wines Ltd's variable costs:

  1. Raw Material or input prices: The raw material or inputs of sanguine wines limited purchases from suppliers such as dried grapes, sugar and the likes. The price of such inputs is prone to seasonal fluctuation and thus variable
  2. The performance related incentive for employees for number of bottles of wine created, would be variable cost as it would vary with the no of bottles produced.
  3. Discount allowed to distributors which varies based upon the number of bottles purchased by them.
  4. Commission paid to wine salesperson which varies with respect to bottles sold.
You might be interested in
Minor Electric has received a special one-time order for 1,500 light fixtures (units) at $5 per unit. Minor currently produces a
Maslowich
The company should accept the special order because it will get an additional profit of $4,000 ($12,500 - $7,500 - $1,000) for the special order. This additional profit amount can be acquired by separating the effect from the special order on each cost and sales of the company's business. The sales should increase by $12,500 ($5 x 2500 unit) amount if the job is taken and the variable cost should increase by $7,500 ($3 x 2500 unit). Lastly, the fixed cost should increase by $1,000 (the new machine).
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the end of April, Cavy Company had completed Job 766 and 765. According to the individual job cost sheets the information is
IceJOKER [234]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Job 765:

Direct material= $5,670

Direct labor= $3,500

Machine Hours= 27

Job 766:

Direct material= $8,900

Direct labor= $4,775

Machine Hours= 44

Job 765 produced 152 units, and Job 766 consisted of 250 units.

Assuming that the predetermined overhead rate is applied by using machine hours at a rate of $200 per hour.

Costs sheet:

<u>Job 765:</u>

Direct material= 5,670

Direct labor= 3,500

Allocated overhead= 200*27= 5,400

Total cost= 14,570

Unitary cost= 14,570/152= $95.85

<u>Job 766:</u>

Direct material= 8,900

Direct labor= 4,775

Allocated overhead= 200*44= 8,800

Total cost= 22,475

Unitary cost= 22,475/250= $89.9

6 0
3 years ago
Pepsodent launched a new product that could whiten teeth, fight decay, and maintain fresh breath. Observing that Pepsodent did n
Scorpion4ik [409]

Answer:

flank attack

Explanation:

Based on the scenario being described within the question it can be said that this is an example of a flank attack. This is the marketing strategy that focuses on attacking the different weak points of the competitors in the market. Which is what Colgate is doing by focusing on the one aspect that Pepsodent has not targeted in order to overtake all of their market share on their newly launched product.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Minor Company installs a machine in its factory at the beginning of the year at a cost of $135,000. The machine's useful life is
sasho [114]

Answer:

$25,800

Explanation:

The units-of-production deprecation method depreciates an asset based on the total units produced each year.

Unit of production depreciation expense = (units produced / total expected units of production) × (cost of asset - salvage value)

(64,500 / 300,000) x ($135,000 - $15,000)

0.215 x $120,000 = $25,800

I hope my answer helps you

6 0
3 years ago
You currently have $5,400. First United Bank will pay you an annual interest rate of 8.9, while Second National Bank will pay yo
IRISSAK [1]

Answer:

Second National  Bank

Present value (PV) = $5,400

Future value (FV) = $13,900

Interest rate (r) = 10% = 0.10

FV = PV(1 + r)n

$13,900 = $5,400(1 + 0.10)n    

<u>$13,900</u> = (1.10)n

$5,400            

2.574074074 = (1.10)n

Log 2.574074074 = n  log 1.10

<u>Log 2.574074074</u> = n  

Log 1.10                  

n =  9.9 years      

None of the answers is correct                                                                                                                                                          

Explanation:

In this case, we will apply the formula of future value of a lump sum. The present value, interest rate and future value were provided with  the exception of number of years. Thus, the number of years becomes the subject of the formula. The future value equals present value, multiplied                     by 1 plus interest rate, raised to power number of years.                                                                                                                                                                                                        

8 0
4 years ago
Other questions:
  • A business operated at 100% of capacity during its first month and incurred the following costs: Production costs (17,700 units)
    10·1 answer
  • The Admin at Universal Containers set up a Price Rule to override List Price with a discounted promotional price. The Price Acti
    12·1 answer
  • The 2013 and 2014 balence sheet for Northwest plumbing showed cash of $6,500 and $8,000 respectively. Accounts receivable of $15
    8·1 answer
  • One of the biggest benefits of a market-based economy is
    11·1 answer
  • The transactions of Spade Company:
    15·2 answers
  • A major reason outsourcing is effective is that a. few firms possess superior capability in all primary and support activities.
    6·1 answer
  • The Parsons Company experienced the following costs in 2007: Direct materials $4.50/unit Direct labor $8.00/unit Manufacturing O
    7·1 answer
  • When crafting a business message with strong reasoning, it is important to back claims with Multiple choice question. broad gene
    6·1 answer
  • Use Present Worth Analysis to determine whether Alternative A or B should be chosen. Items are identically replaced at the end o
    12·1 answer
  • When a domestic country is small relative to world markets, is a price taker, and its consumption and production do not affect t
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!