15.50 for 6 lbs......15.50/6 = $ 2.58 per lb
Okay so a couple of things to know to best solve this problem
1) all angles in a triangle add to 180
2) a straight line the angles above it equal 180 and the angles below it add to 180
3) vertical angles are equal (vertical angles are angles that make an X the opposite angles are called vertical angles)
To find the value of a variable you must know the basics of pre-Algebra.
Example:
2x+9=39
To find he answer of this you must subtract 9 from both sides
Then you are left with…
2x=30
Since 2x=30 means 2 times x equals 30
You can divide 2 from both sides to find the answer
Which is…
x=15
Improper 7/4 and mixed number 1 3/4