Answer:
$6.25
Step-by-step explanation:
Each apple is 2.25
Answer:
9s^2 + 17g - 12
Explanation:
(basically combine like terms)
the s^2 are like terms, so that would get you 18s^2 - 9s^2 = 9s^2
then the g’s are like terms,
15g + 2g = 17g
then the -12 is all on its own
if you put it all together:
9s^2 + 17g - 12
Answer:
a. 2^(x-2) = g^(-1)(x)
b. A, B, D
Step-by-step explanation:
the phrasing attached in the image is flagged as inappropriate, so i will be replacing it with g(x) and its inverse with g^(-1)(x)
1. replace g(x) with y and solve for x
y = log₂(x) + 2
subtract 2 from both sides to isolate the x and its log
y - 2 = log₂(x)
this text is replaced by the second image -- it was marked as inappropriate
thus, 2^(y-2) = x
replace x with g^(-1)(x) and y with x
2^(x-2) = g^(-1)(x)
2. plug this in to points A, B, C, D, E, and F
A: (2,1)
plug 2 in for x
2^(2-2) = 2⁰ = 1 so this works
B: (4, 4)
2^(4-2) = 2²= 4 so this works
C: (9, 3)
2^(9-2) = 2⁷ = 128 ≠ 3 so this doesn't work
(5, 8)
2^(5-2) = 2³ = 8 so this works
E: (3, 5)
2^(3-2) = 2¹ = 2 ≠ 5 so this doesn't work
F: (8, 5)
2^(8-2) = 2⁶ = 64 ≠ 5 so this doesn't work
Answer:
$0.31
Step-by-step explanation:
You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
Answer:
x/3= $12.85
Step-by-step explanation:
x/3= $12.85
multiply 3 on both sides to get x= $38.55