Answer: 1/16 because 1 to the power of anything is the same. 2 to the power of 4 is 16 so 1/16
Answer:
62.5
All you do is divide 5 by 8 and you get this .625 move the decimal over two spots to the right and you get 62.5%
No, because if you work with fraction and do
![\frac{3}{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%20)
(3 eggs for every 2 cups) then you would be multiplying 3x4 and now you have tot do that to the demominator so she would need 8 cups of sugar
Answer:
Sheet metal remaining = 4.1x
cost per square foot of sheet metal = $30
Step-by-step explanation:
Total sheet metal bought = 7.6 ft2
Total sheet metal used = 3.5 ft2
Given equation:
7.6x − 3.5x = 123
Where,
x = cost per square foot
7.6x − 3.5x
Sheet metal remaining = 4.1x
7.6x − 3.5x = 123
4.1x = 123
x = 123 / 4.1
x = $30
Cost per square foot = $30