The grade of her sci test was 61. First I add 37 to 85, the sum being 122. Then if you divide it in half, you get the quotien and final answer of 61
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Length(l)= 2w
width(w)= w
Perimeter(P)= 2w+2l= 72 (simplify expression: divide each side by 2 )
P= w+l= 36 (plug in "2w" for "l")
P= w+(2w)= 36
P= 3w= 36 (divide each side by 3 to find the width)
w= 12 units
find length:
l=2w
l= 2(12)
l= 24 units
Answer:
The length of this rectangle is 24 units and the width is 12 units.
Answer:
242 2/3in^3
Step-by-step explanation:
The formula is l*w*h. So if you multiply all of them you'll get 242 2/3.
The answer is 17
This is because 1 + 2 must equal 180 as they are in a straight line.
So 4x + 2 + 110 = 180
Take away 110 from both sides
4x + 2 = 70
Take away 2 from both sides to get 4x = 68. Finally, divide both sides by 4 to get x = 17