1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
exis [7]
3 years ago
13

Given the equation: y=(x-1)(x+3). what are the x-intercepts? *

Mathematics
1 answer:
Anna11 [10]3 years ago
4 0

Answer:(

(1,0),(-3,0)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Kate made an 85 on her English test. Her grade on the English test was 37 points less than twice the grade on her Science test.
Irina18 [472]
The grade of her sci test was 61. First I add 37 to 85, the sum being 122. Then if you divide it in half, you get the quotien and final answer of 61
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
The length of a rectangle is twice its width. if the perimeter is 72 meters, find the length and width of the rectangle
madam [21]
Length(l)= 2w
width(w)= w

Perimeter(P)= 2w+2l= 72 (simplify expression: divide each side by 2 )
P= w+l= 36 (plug in "2w" for "l")
P= w+(2w)= 36
P= 3w= 36 (divide each side by 3 to find the width)
w= 12 units

find length:
l=2w
l= 2(12)
l= 24 units

Answer:
The length of this rectangle is 24 units and the width is 12 units.
6 0
3 years ago
Find the volume of the rectangular prism below. Answer as a mixed number not a decimal.
dangina [55]

Answer:

242 2/3in^3

Step-by-step explanation:

The formula is l*w*h. So if you multiply all of them you'll get  242 2/3.

4 0
3 years ago
Please need help fast. Look at the picture.<br><br> Please explain.
Zigmanuir [339]
The answer is 17

This is because 1 + 2 must equal 180 as they are in a straight line.
So 4x + 2 + 110 = 180
Take away 110 from both sides
4x + 2 = 70
Take away 2 from both sides to get 4x = 68. Finally, divide both sides by 4 to get x = 17
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Gas and oil costs = $1,100.00 Repair/Maintenance = $800.00 Operating cost per mile = $0.14 Miles driven =
    9·2 answers
  • The sum of x and y decreased by their product
    11·1 answer
  • Someone please help me
    7·1 answer
  • What is 38d+34 Greatest Common Factor
    6·1 answer
  • A chess player moves a knight from the location (3, 2) to (5, 1) on a chessboard. If the bottom-left square is labeled (1, 1), t
    15·2 answers
  • If r(x) = 3x – 1 and s(x) = 2x + 1, which expression is equivalent to (StartFraction r Over s EndFraction) (6)? StartFraction 3
    12·2 answers
  • Add up all the numbers in existence together.
    5·1 answer
  • $5 bundle of candy that is 2% off. Sales tax 100%. What is the new Total?​
    13·1 answer
  • What are the measures of the other three angles formed by the intersection
    5·1 answer
  • You want to buy a new car, but you don’t want to have a huge car loan payment every month, so you want to pay half of the $24,00
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!