1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
3 years ago
13

The time required for workers to produce each unit of a product decreases as the workers become more familiar with the productio

n procedure. It is determined that the function for the learning process is T(x) = 2 + 0.3 1 x , where T(x) is the time, in hours, required to produce the xth unit. Find the time required for a new worker to produce units 10 through 19.
Mathematics
1 answer:
Marat540 [252]3 years ago
7 0

Answer: 2.79 hours.

Step-by-step explanation:

Given that the function for the learning process is T(x) = 2 + 0.3 1 x , where T(x) is the time, in hours, required to produce the xth unit

To calculate the time for the new worker to produce 10 units, substitute 10 for x in the equation above.

T(x) = 2 + 0.31 (10)

T(x) = 2 + 3.1

T(x) = 5.1 hours

To calculate the time for the new worker to produce 19 units, substitute 19 for x in the equation above.

T(x) = 2 + 0.31(19)

T(x) = 2 + 5.89

T(x) = 7.89 hours

The time required for a new worker to produce units 10 through 19 will be

7.89 - 5.1 = 2.79 hours

You might be interested in
What is 7/16 simplified
Georgia [21]
You cant simplify it . it is already simplified 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Last week, the price of cherries at the corner deli was $4.99 per pound. This week, cherries at the same deli are on sale at a 1
sergij07 [2.7K]

Answer:

The price for 3.75 pounds of cherries is $17.775.

Step-by-step explanation:

The price las week was $ 4.99 and it got a discount of 15% for this week, this means that the price for this week is 100% of the one prior minus 15%, therefore it is 85% of the last price. We need to calculate the price per pound with this discount as shown below:

\text{this week} = \text{last week}*\frac{95}{100}\\\\\text{this week} = 4.99*0.95 = 4.74 \text{ per pound}\\

Since the price is $4.74 per pound and we want to buy 3.75 pounds, then the total amount we need to pay is:

\text{total amount} = 3.75*4.74 = 17.775

The price for 3.75 pounds of cherries is $17.775.

6 0
2 years ago
Solve the inequality 7(x - 2) < -5.
Arada [10]

The Answer Is

A. x < 9/7

3 0
3 years ago
The graph of y=f(x) is shown. a. estimate the turning point of the graph
NemiM [27]

Answer:

a) The location of the turning point is approximately V(x,y) = (-0.25, -2,1).

b) Roots are approximately x_{1} \approx -1.3 and x_{2} \approx 0.8.

c) f(1.5) \approx 4

Step-by-step explanation:

a) The figure presents the graphic of a parabola, that is, a second order polynomial, with an absolute minimum (vertex). The turning point of the graphic, that is, the point in which behavior of the curve changes, is the vertex. Hence, the location of the turning point is approximately V(x,y) = (-0.25, -2,1)

b) According to the Quadratic Formula, second-order polynomials can have either two real roots or two conjugated complex roots. In this case, we have two real roots. A root corresponds with the point of the curve that passes through x-axis. In this case, roots are approximately x_{1} \approx -1.3 and x_{2} \approx 0.8.

c) f(1.5) is the function evaluated at x = 1.5, that is, the value on y-axis associated with x = 1.5. Lastly, we conclude that f(1.5) \approx 4.

7 0
3 years ago
What is the value of the first term in the following arithmetic sequence? -9,-2,5,12
Soloha48 [4]

Answer:

+7

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Apollo 14 landed on part of a vast ejecta blanket that surrounds the Sea of Rains. The Sea of Rains was formed by the volcanic f
    13·1 answer
  • When comparing prices for activities at a local recreation center, you notice that the center charges different prices on differ
    9·2 answers
  • Someone please help me
    9·1 answer
  • How are the following ratios equivalent? 4:5 and 8:10
    14·1 answer
  • Terrence plants a garden that has 8 rows of flowers, with 28 flower each row. How many flowers did Terrence plant?
    5·2 answers
  • Robbie owns 15% more movies than Rebecca, and Rebecca owns 10% more movies than Joshua. If Rebecca owns 220 movies, how many mov
    12·1 answer
  • How to solve this problem 14-6= 10-6=?
    7·1 answer
  • Please help me ASAP AND explain the steps plz. Zymirah earns 5% commission on all sales at a jewelry store plus $10 an hour. Yes
    10·1 answer
  • (4x - 4) - (-2x + 2)<br><br> Plz ASAP its due today<br> .
    5·1 answer
  • . 5, 10, 20, 40.....​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!