1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
3 years ago
5

A beginner artist kit costs $6.35 and contains 2 brushes and 5 jars of paint. The standard kit has 4 brushes and 12 jars of pain

t and cost $13.20. Assuming all brushes cost the same and all jars of paint cost the same, what are the prices of 1 brush and 1 jar of paint?
Mathematics
2 answers:
xxMikexx [17]3 years ago
6 0
2b + 5j = 6.35.....multiply by -2
4b + 12j = 13.20
----------------------
-4b - 10j = - 12.70 (result of multiplying by -2)
4b + 12j = 13.20
----------------------add
2j = 0.50
j = 0.50/2
j = 0.25 <==== jars

2b + 5j = 6.35
2b + 5(0.25) = 6.35
2b + 1.25 = 6.35
2b = 6.35 - 1.25
2b = 5.10
b = 5.10/2
b = 2.55 <=== brushes

so 1 brush (b) = 2.55 and 1 jar (j) = 0.25...total, if needed, = 2.80
liberstina [14]3 years ago
3 0
1 brush = 2.55 and 1 jar = 0.25.
You might be interested in
What is the relationship between the total number of stamps Ava has collected after each month and the total number of stamps Do
kondor19780726 [428]

Answer:

three

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
5 positive integers are arranged in ascending order, as follows:
Olegator [25]

Answer:

x = 16

Step-by-step explanation:

Since the numbers are in ascending order, x is the number with the highest value here.

From the arrangement, we can see that the median (the middle number) is the third number which is 9

The mean is the sum of the numbers divided by their count. So we set up the mean and equate to the median

We have this as;

(1 + 9 + 9 + 10 + x)/5 = 9

29 + x = 5(9)

29 + x = 45

x = 45-29

x = 16

5 0
3 years ago
Eight less than the product of two and a number x xx.
avanturin [10]

2x -8 that’s how u write it in an expression

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many different combinations of “on” and “off” are possible with 8 “lightbulbs”?
viktelen [127]

How many different combinations of “on” and “off” are possible with 8 “light bulbs”?

Answer: The total number of combinations of "on" and "off" that are possible with 8 "light bulbs" is 2^{8}=256

Therefore, 256 different combinations of “on” and “off” are possible with 8 “light bulbs”

5 0
3 years ago
How many ml are in an oz??
FinnZ [79.3K]
There are 29.5735  ML in a oz
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The equation of a parabola is 1/8(y−5)^2=x+3 .
    8·2 answers
  • A segment with endpoints (3,7) and (-8,7) is rotated around the origin. how long will the new segment be ?
    13·2 answers
  • Need help with 5. Part C
    12·1 answer
  • Will do brainly for this
    10·1 answer
  • 224,112,56,28 what are the two next answers?
    11·1 answer
  • Please find X when x÷20=5
    11·2 answers
  • TIME REMAINING
    12·1 answer
  • I need help with this question!!!
    11·1 answer
  • A fruit seller has 264 oranges packed in bags, with 8 oranges in each bag. She sells each bag of oranges for $4. How much money
    10·1 answer
  • An airplane on autopilot took 8 hours to travel 5,728 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour?​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!