1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
3 years ago
11

Find the point Bon AC such that the ratio of AB to BC is 3:1

Mathematics
1 answer:
Karo-lina-s [1.5K]3 years ago
5 0

Answer:

4√17

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A cube labeled 1 to 6, is tossed 6 times
slava [35]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

If we're assuming that this is a six-sided die, then we can find that the results can be 1,2,3,4,5,6. Only 1 of those 6 numbers are 5, so the probability of the cube landing on 5 would be 1/6.

3 0
3 years ago
The equation 7×+1=4×+10 ?
HACTEHA [7]
7x-4x=10-1
3x=9
3/3x=9/3
x=3
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 3^-2, please help
Marrrta [24]

Answer:

b−n=1bn.

Exact form: 1/9

Decimal form: 0.1

Have a good day! :)

8 0
3 years ago
WILL MARK BRANLIEST!! HELP ASAP!!!!!!!!!!!
Reika [66]
55/4 or 13 3/4
Hope thats right
5 0
3 years ago
Which balloons traveled 11,595 feet farther than Martin? Draw a strip diagram and write a number sentence to solve the problem.
coldgirl [10]

From the table we notice that:

41507-29912=11595

This means that Diana traveled 11595 ft more than martin; this also means that Jake and Abby traveled more than that amount farther than Martin's balloon (since their distances are greater that Diana's distance)

Therefore, Abby's Jake's and Diana's balloons traveled 11595 ft farther than Martin's balloons.

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Jody has already hiked 4 kilometers. The trail is 12 kilometers long. She can hike 2.5 per hour. Which function will help Jody f
    8·2 answers
  • Jasmine swims 12 laps every afternoon, Monday through Friday. How many laps does she swim in one week?​
    10·2 answers
  • The club supplies 40 new balls for each player which cost $1 each. Each player pays $300 for the lessons. The club must pay each
    7·1 answer
  • What is a square root inequality?
    12·2 answers
  • Please help I need this done by tonight!!
    11·2 answers
  • Please help this is timed. Consider the problem: Hunter buys cat food for pepper in bags that weigh 3 pounds. Pepper eats 3/4 ea
    9·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
    7·1 answer
  • A way to solve a system of two linear equations that intersect is to graph the lines and find the coordinates of their intersect
    9·1 answer
  • HELP!!! please this is my last question for my paper
    12·1 answer
  • Factorise:<br> 27x^3 - 1/216 -9/2x^2 +1/4x
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!