1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adelina 88 [10]
3 years ago
14

Steve paid 10% tax on a purchase of 40$

Mathematics
1 answer:
aivan3 [116]3 years ago
5 0
He would need to pay $44 for the purchase because
10% x $40 = $4
$40 + $4 = $44

hope this helped ((:
You might be interested in
√245c^2 simplify :
raketka [301]
My boiii, tiger algebra helped me out a little on this one, I got 7c * sqrt(5)
8 0
3 years ago
HELP ASAP PLEAse!!! HOW DO YOU FIND THE LATERAL AREA OF THE TRIANGLE, (ALREADY GOT SURFACE AREA CORRECT), PLEASE ROUND IT TO THE
Zarrin [17]
172.9

You find it by multiplying each side of the triangle by the height (9) and adding the results together.

A(lateral) = 8 * 9.1 + 3 * 9.1 + 8 * 9.1
= 72.8 + 27.3 + 72.8
= 172.9
6 0
2 years ago
Cheri paid $6.50 for the bunch of grapes with the weight of 2.5 pounds. What is the price per pound?
kotegsom [21]
It would be $2.6 (or $2.60) per pound.
3 0
4 years ago
Last year I read 120 books. This year I want to increase that by 55%.
Leto [7]

Answer:

186?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
. Beth is making gingerbread men. She uses 2 raisins for eyes and 3 raisins for buttons for each gingerbread man. She buys 4 box
vagabundo [1.1K]
I think the answer is Beth can make 8 dozen gingerbread men
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr Yang’s son has a total of twenty-one $1 and $2 coins in his money box. When he counts his money, he finds that its total valu
    14·1 answer
  • For every 5 boys, there are 3 girls. If there are 60 students how many boys are there?
    13·1 answer
  • the length of a swimming pool is 22 ft. the width is 40 ft. if the volume of the pool is 2,500 ft, which equation would you use
    15·1 answer
  • ______ an argument which convinces other people that something is true
    14·2 answers
  • What is the surface ara of a sphere with a diameter of 16cm
    8·2 answers
  • Martha compra 2 kilos de tomate y 1 kilo de cebolla pagando S/ 8,40. Si la siguiente semana compra 1 kilo de tomate y 2 kilos de
    15·1 answer
  • What is the sum of the one hundredth of 25, one tenth of thirty and one thousandth of 60?
    12·1 answer
  • Please someone help me asap. Im giving brainliest !!!!
    11·2 answers
  • Using the graph, determine the coordinates of the vertex of the parabola.​
    7·2 answers
  • While hiking, two hikers found a cave that went
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!