Answer:
30
Step-by-step explanation:
if im reading the qestuion right
so she had 80 bucks she spend 20 on a ticked so she has 60 left so if im reading it right she spent all of her money so 60 divde by 2 is 30.
hoped this helped!
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Answer:
169 meters
Step-by-step explanation:
52/4=13 (since it's a square you divide it by 4 because the sides are equal, so each side is 13 meters)
13^2=169 (to find the area you square the length of each side)
The three numbers are 52, 53, 54.
52+53=105 105+54=159
Answer:
70
Step-by-step explanation:
Tangent Chord Angle = 1/2Intercepted Arc
? = 1/2(140)
? = 70