Answer:
$ 1.50 x 25= 37.50
Step-by-step explanation:
Subtract that from $ 87.50 you get remainder $ 50.00.
Therefore grocer paid $ 50.00 for 25 bags. $ 50.00 divided by 25= $ 2.00 per bag.
X=20
WORK:
100+ 3x +x=180
4x+100=180
-100 -100
4x=80
divide both sides by 4
x=20
Answer: 5
Step-by-step explanation:
8+(-3)
=8-3 ⇔ you don't need to change signs when it is positive(+) outside the parenthesis
=5 ⇔ subtraction
#CarryOnLearning
Answer:
4
Step-by-step explanation:
4 - 2 = 4 + -2 = -2 + 4