1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laila [671]
2 years ago
6

There are 5 soft pretzels shared equally between 8 people. What fraction of a soft pretzel does each person receive?

Mathematics
1 answer:
likoan [24]2 years ago
6 0
<h3>Answer: 5/8 or "five eighths" (choice 1)</h3>

You just divide the number of pretzels (5) over the number of people (8) to get 5/8. We don't reduce as 5 and 8 don't have any factors in common, other than 1 I mean.

You might be interested in
A grocer bought 25 bags of flour from a wholesaler. He marked up the
qwelly [4]

Answer:

$ 1.50 x 25= 37.50

Step-by-step explanation:

Subtract that from $ 87.50 you get remainder $ 50.00.

Therefore grocer paid $ 50.00 for 25 bags. $ 50.00 divided by 25= $ 2.00 per bag.

8 0
2 years ago
B. , using the<br> Pythagorean Theorem,<br> show that.<br> C. Solve for X
valkas [14]
X=20
WORK:

100+ 3x +x=180
4x+100=180
-100 -100
4x=80
divide both sides by 4
x=20
4 0
2 years ago
if it is cloudy on a given day it is 40% likely to rain. in general the chance of clouds on any given day is 50%. The probabilit
Digiron [165]
The answer is 30%. I hope it will work.
5 0
3 years ago
8+(-3) full work thx If u can help
Kisachek [45]

Answer: 5

Step-by-step explanation:

 8+(-3)

=8-3 ⇔ you don't need to change signs when it is positive(+) outside the parenthesis

=5 ⇔ subtraction

#CarryOnLearning

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number should be added to –2 to get a sum of 2?
V125BC [204]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4 - 2 = 4 + -2 = -2 + 4

6 0
2 years ago
Other questions:
  • the total cost to rent a row boat is $ 14 times the number of hours the boat is used.write an equation to model this situation i
    7·1 answer
  • Ants are one of the lizard's favorite foods. it can eat 45 ants per minute. how long would it take this lizard to eat 1080 ants?
    7·2 answers
  • The volume of Jupiter is approximately 10^14 cubic km. The volume of Earth is approximately 10^11 cubic km. How many planets the
    10·1 answer
  • One of the dog treats in Shelley’s shop is 8 inches long and 3.2 inches wide. She wants to make a miniature version that has pro
    7·1 answer
  • A.J. Ryan bought 500 shares of Google at $364.55 per share. Assuming no commission, what did Ryan spend?
    15·1 answer
  • The population of osaka japan declined at an average annual rate of 0.05% for five years between 1995 and 2000. If the populatio
    9·1 answer
  • Find the domain of y=\sqrt{3x-8}
    10·1 answer
  • What is the equation of the line through (5,1) with a slope of -3
    14·1 answer
  • forty percent of the first 20 whole numbers are prime. how many of the first 20 whole numbers are prime​
    5·1 answer
  • Find the possible dimensions of the sports field given if the width is at least 50yards. need help asap
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!