1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ki77a [65]
3 years ago
15

One less than the product of 3 and 4 =

Mathematics
1 answer:
erastova [34]3 years ago
3 0
The answer is 11. You first find the product of 3 and 4 by multiplying them.3(4) Which is 12. Then if you take one less than that it would be 11 because you would subtract one from the product of 3 and 4. The expression would be 3(4)-1=11. Hope this answers your question.

Please mark me brainliest!
You might be interested in
A tank containing 1140.8 gallons can be emptied in 92 minutes. How many gallons is that per minute?
Ivan

Answer:

Divide the volume of the tank (10,000 gallons) by the filling rate of 250 gallons/minute and you will  Hours = hr x min x 3785 ml x 55 gal = 208175 = 115.6 hrs.

Step-by-step explanation:

hope it helps

7 0
3 years ago
Help. The problem is in the picture
inn [45]

Answer:

The answer to your question is y = 2/3x + 4

Step-by-step explanation:

Data

Equation     y = 2/3 x + 5

New line = ?

Process

Two lines are parallel if the have the same slope. The slope is the coefficient of the x.

1.- Get the slope of the original line

                y = 2/3x + 5

   slope = 2/3

2.- Two find the equation of a parallel line we need to point I will use (0, 4)

Use the point slope formula

               y - y1 = m(x - x1)

               y - 4 = 2/3(x - 0)

               y - 4 = 2/3 x

              y = 2/3x + 4

6 0
3 years ago
in an examination of 140 students, 80 students passed mathematics,65 passed physics, 75 passed chemistry, 33 passed mathematics
Olegator [25]

Answer:

only I think 10 failed all courses

4 0
3 years ago
What is the equivalent exponential form of the fourth root of x?
mart [117]
I hope this helps you

7 0
3 years ago
Please answer these and I will give brainliest!!!
ollegr [7]

Answer:

#1. 1232 feet per minute

#2. $14.81 per second

#3. 46.93 feet per second

Hope This Helps!

And that it's right!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • It cost $45.75 for 5 apple pies. give the point of the unit rate
    14·2 answers
  • Math Help!! Can someone please help me please?
    7·1 answer
  • Mr. Ross is building a square ball room with a square dance floor surround by carpet to the wall. The room has a side length of
    7·1 answer
  • Use the equation below to find v, if u=16, a=11, and t=2<br><br> V=u+at
    6·1 answer
  • How far from the base of the house do you need to place a 15' laddder so that it exatly reaches tehe top of a 12' wall?
    6·1 answer
  • $4.25 for 64 fluid ounces .<br><br> What is the unit rate
    6·2 answers
  • Write a linear inequality to represent the information given. The total fees for the high school play are
    6·1 answer
  • Help me :&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;_​
    5·1 answer
  • You dont have 2 do the second one but if you would it would be apreciated
    12·1 answer
  • Pls help me.give all the answer.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!