1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
2 years ago
15

Please help me!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Ainat [17]2 years ago
7 0

r = 7.53 so d = 2r = 2(7.53) = 15.06 cm

Area of square = d^2 / 2 = (15.06)^2 / 2 = 113.41 cm^2

Area of circle = 3.14 (7.53)^2 = 178.04 cm^2

Area of yellow region = Area of circle - Area of square

Area of yellow region = 178.04 cm^2 - 113.41 cm^2

Area of yellow region =64.63 cm^2 = 64.6 cm^2 (nearest tenth)

Answer

64.6 cm^2

You might be interested in
This is a record of a marble being rolled along the ground. what was the marbles average speed for this entire trip brainly
saw5 [17]
The answer is 1.5 m/s

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A small company borrows 90,000 at 12%compounded monthly.The loan is due in 7 years. How much interest will the company pay?
kolezko [41]
90,000 × 0.12 = 10,800
4 0
3 years ago
M=-3/7 ; (-5,6) what is the equation of the line
exis [7]
Y - 6 = -3/7(x + 5)

y - 42/7 = -3/7x - 15/7

y = -3/7x + 27/7
6 0
3 years ago
Joey has 5 collector stamps.He receives 3 more stamps each week that he completes community service hours.X=the number of weeks
kirza4 [7]

Answer:

Therefore the required equation is

Y=5+3X

Step-by-step explanation:

Given that , Joey has 5 collector stamps.

He gets 3 more stamps each week.

The number of week is X.

1st week he got 3 stamps

2nd week he got (3+3)=2.3 stamps

3rd week he got (3+3+3)=3.3 stamps

Stamp that he got=( the number of week ×3)

Therefore at end of Xth week he got =(X × 3) =3X stamps

Total number of stamps that collected after x week

=5+3X

Therefore the required equation is

Y=5+3X

6 0
3 years ago
Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.
DiKsa [7]

Answer:

$1.19

Step-by-step explanation:

14.25/12=1.19

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Dylan is concerned about the safety of the money in his savings account. Which type of depository institution should he choose?
    12·1 answer
  • Ellipse with vertices (0,+6) and passing through the point (2,2) what is the equation ​
    13·1 answer
  • Help me with math 20 points
    14·1 answer
  • Kayla rolls two numbers cubes numbered 1 to 6. What is the probability that the sum of the numbers rolled will be 5
    9·1 answer
  • There are 52 runners in a race. How many ways can the runners finish​ first, second, and​ third?
    13·1 answer
  • Sketch one cycle of y = 2 sin q.
    11·1 answer
  • X=2 y=5<br> 2x^0y^-2<br> Please help
    11·1 answer
  • Help me with both questions please please help!
    6·1 answer
  • Hich pairs of fractions include a fraction equivalent to 12 and a fraction equivalent to 25? Select each correct answer. 510 and
    11·1 answer
  • 17.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!