1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataliya [291]
2 years ago
14

Leila and jo are two of the partners in a business. Leila makes $3 in profits for every $4 that jo makes. If jo makes $60 profit

on the first item they sell, how much profit does leila make?
Mathematics
2 answers:
Aleonysh [2.5K]2 years ago
5 0

Let

x-------> Leila 's profit

y------> Jo's profit

we know that

\frac{x}{y} =\frac{3}{4} ----------> equation 1

For y=\$60

<u>Find the value of x</u>

Substitute the value of y in the equation 1

\frac{x}{60} =\frac{3}{4}

x=60*\frac{3}{4}

x=\$45

therefore

<u>the answer is</u>

Leila make \$45 in profit

Vladimir79 [104]2 years ago
3 0
Lelia makes $45 in profits
Because: you first have to find what x 4= 60 (15) 
               then you multiply that by 3 and you get the answer
( 15x4=60- Jo's profit
  15x3=45- Leila's profit)
You might be interested in
2 fractions have the same denominator. Which is the greater fraction: the fraction with the greater numerator or thr lesser nume
irinina [24]
If two fractions have the same denominator, that means the total number of parts is the same.  For example, you have two batches of cookies, which each have 8 cookies.

But the numerator tells you the number of parts you are dealing with.  Going back to our cookie example, say you ate 3 cookies and your little brother only had 1.  If you ate 3 cookies, you ate 3/8 of the cookies.  Your little brother ate 1/8 of the cookies.

So, which one is the greatest fraction?  In this case, who had more cookies?  That would be you.  So, the greater numerator means a greater fraction.

Answer: the fraction with the greater numerator
5 0
3 years ago
A store sold 70 copies of a magazine for $350. Each copy of the magazine costs the same. Which equation and set of ordered pairs
Ainat [17]
The answer is C. 5x

We need to find the price of one magazine. To do this we divide 350 by 70

350 / 70 = $5 per magazine

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
John had 5 apples, Jimmy took 4. How many apples does John have now?​
Vika [28.1K]

one apple left you subtract 5 from 4 and get 1

6 0
3 years ago
rent is putting in a sidewalk that is 1/18 yard thick, 9 yards long, and 1 yard wide. how many cubic yards of cement does he nee
madreJ [45]

Answer:

1/18 x 9 x 1 = .5 cubic yards. Why would you ever waste time asking this....

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainliest :)
fiasKO [112]

Answer:

B im pretty sure

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Brenda's school is selling tickets to a spring musical. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen ticket
    15·1 answer
  • What is the ratio of the width of the yard to the area of the yard in 10 feet long by 7 feet wide
    5·1 answer
  • What is the ratio of 63 sit ups in 3 1/2 minutes
    11·1 answer
  • Check all that apply please
    9·1 answer
  • What equation does the model represent
    6·1 answer
  • What is 27.88 ÷8.2 work?
    7·3 answers
  • Denise has $78.22. she wants to buy a computer that cost $29.99. about how much money will denise has left
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!! thank youuuu :$
    6·1 answer
  • Find the minimum value of the function f(x) = 1.2x^2 + 6x + 2 to the nearest<br> hundredth.
    6·1 answer
  • It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!