1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GaryK [48]
3 years ago
13

Help please only #5 . I don't get how to set it up

Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]3 years ago
7 0
All you do is plug in the numbers for the variables. The expression would be set up like 2(4*5/1^2).
You might be interested in
PLS HURRY!!! I'LL GIVE BRAINLIEST!!!
KIM [24]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

in order to find slope we do rise over run or y over x. if you look at the pictrue, when x increases by 3 then y increases by 2. Hope this helped!!!!!!

7 0
3 years ago
How to solve these geomarrical problem and find the value of e
Darina [25.2K]

Answer:

75 Degrees

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
How do you know if x is on the rhs or the lhs?
olga nikolaevna [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

RHS means on the right hand side

And LHS means on the left hand side

So if x is one the right side of the expression ,it is on the RHS and if it is on the left side of the expression , it is on the LHS

3 0
3 years ago
For the questions, imagine a segment in a plane. Use that information to help you answer the questions.
Mars2501 [29]
1 a
2 c
3 a

Hope this help :)
7 0
3 years ago
while shopping, betting spent five times as much as meg. if they spent a total of $108, how much did each person spend?
yulyashka [42]

Answer:

meg spen $18 and betting spent $90

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert 30°to radians. Leave answer as a reduced fraction in terms of π.
    15·2 answers
  • A triangle has angles that measure 46° and 61°. What is the measure of the third angle? A. 15° B. 73° C. 107° D. 134°
    15·1 answer
  • Someone explain how to do this
    12·2 answers
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • I need the answers to this now!
    10·2 answers
  • What area of the grass is being watered by this sprinkler
    10·1 answer
  • Midpoint and line length
    6·1 answer
  • Factor this expression completely.
    10·1 answer
  • What is the range of the function?
    13·2 answers
  • Find the slope between the points (-8,-4) and (0,0).
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!