1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexeev081 [22]
3 years ago
5

Of all the students who participate in the school music programs in the district, 394 students play a wind instrument. If 2/5 of

the students play a wind instrument, how many students in the district participate in the school music program
Mathematics
2 answers:
daser333 [38]3 years ago
7 0
2/5 of the students is equivalent to 394 students. The total number of students involved is thus 394*5/2.
Paha777 [63]3 years ago
5 0

Answer:

985 students in the district participate in the school music program.

Step-by-step explanation:

2/5=0.4

394/0.4=985

You might be interested in
Which of the expressions below are equal to 3x + 9y + 15? Select all that apply.
devlian [24]
Answer:
C) 3(x + 3y + 5)
D) 3x + 3(3y +5)
5 0
3 years ago
How much is 1/2 of a century
Rudik [331]
Half a century is 50 years. a century is 100 years
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plss I had to log out of my other account because Katie wouldn't let me do anything
Sonja [21]

Answer:

??

Step-by-step explanation:

Hm?

3 0
3 years ago
Please do 2-6.I’ll give someone Brainiest!!
bazaltina [42]

Answer:

r*4, m+15, 21/k, m-16, 17/g, p+24 .    tell me if this is wrong i may have another answer

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which equation is not equal to 6^3/6^6 ?: 1/6^2 6^-3 1/216 1/6^3
SCORPION-xisa [38]
The answer would be 60 because its multiplication all those numbers

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Janna jumped 156 inches in the long jum competition how many feet did Janna jump
    8·1 answer
  • challenge- you have 500- foot roll of chain link and a large field. you want to fence in a rectangular playground area. What are
    9·1 answer
  • In a study of the accuracy of fast food​ drive-through orders, one restaurant had 34 orders that were not accurate among 371 ord
    10·1 answer
  • If 8 cakes cost £4,then how much do 3 cakes cost?
    10·2 answers
  • Read and write the number in two other forms five hundred eight thousand
    5·1 answer
  • How many terms are in the algebraic expression 2x-9xy+17y?
    9·1 answer
  • Let ​f(x)=x2−4 and ​g(x)=7−x. Perform the composition or operation indicated.<br> ​(fg)(8​)
    11·1 answer
  • I need help with math
    8·1 answer
  • *<br> The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
    9·1 answer
  • Which of the following are necessary when proving that the diagonals of a
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!