Which is a better buy—100 sheets of binder paper at $2.50, or 150 sheets at $3.50?
1 answer:
Answer:
150 sheets is the better buy.
Step-by-step explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
You might be interested in
Answer:
the pitcure isnt clear.
Ok the w to your question is to cross multiply <span>216=9m
m=24 </span>
Answer:
44/3 or 14 and 2/3
Step-by-step explanation:
First convert 2 and 3/4 in a improper fraction which gives you 11/4.
Next, you divide 11/4 and 3/16.
It will give you 44/3 which can be 14 and 2/3.
Answer:
It's line C.
Step-by-step explanation:
the slope of line C is 1/2 so that's the constant of proportionality
If this question is: "true or false: the digit in the hundreds thousands place is 10times the value of the digit in the ten thousands place" then that would be true. I'm not really sure what you're asking... sorry :|