1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
11

Plutonium–238 has a yearly decay constant of 7.9 × 10-3. If an original sample has a mass of 15 grams, how long will it take to

decay to 12 grams?
(At = A0e-kt)
Mathematics
1 answer:
eduard3 years ago
8 0
The answer is 28 years

At = A0 * e^(-k * t)
At = 12 g
A0 = 15 g
k = 7.9 × 10^-3 = 0.0079 
t = ?

12 = 15 * e^(-0.0079 * t)
12/15 = e^(-0.0079 * t)
0.8 = e^(-0.0079 * t)

Logarithm both sides (because ln(e) = 1:
ln(0.8) = ln(e^(-0.0079 * t))
ln(0.8) = (-0.0079 * t) * ln(e)
-0.223 = -0.0079 * t
t = -0.223 / -0.0079
t = 28.23
t ≈ 28 years
You might be interested in
Help me pls i need help asap​
CaHeK987 [17]

Answer:

no babe

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the value of'y'from the given figure<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=class8" id="TexFormula1" title="class8" alt="clas
telo118 [61]

Answer:

y = 30

<u>Skills needed: Angle Geometry</u>

Step-by-step explanation:

1) First, let's see what we should know prior to solving.

---> We have to find the value of y, and looking at that diagram, we have to create an equation.

---> The angle measure of a straight line is 180 degrees, otherwise known as a straight angle (a straight angle is 180 degrees).

---> When you add 3y+3y, you can set that sum equal to 180. This is because the two angles marked 3y added together make a straight line, which is a straight angle.

(Note: In geometry, ONE OF THE THINGS WE CAN ASSUME is that there is a straight line there.)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2) Now, the equation would be:

3y+3y=180

6y=180 --> Combining 3y and 3y (3+3 = 6)

y = 180\div6 --> Dividing by 6 on both sides, to get y by itself.

y=30 ---> 180 \div 6 is 30, so y is equal to 30.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

y=30

6 0
2 years ago
Adult tickets to the fall play cost $6 and student tickets cost $3. The drama class sold 25 more student tickets than adult tick
svlad2 [7]

9514 1404 393

Answer:

  • 90 student tickets
  • 65 adult tickets

Step-by-step explanation:

For many "mixture" problems, it is convenient to use a variable for the quantity of the highest contributor. Here, we can use 'a' to represent the number of adult tickets, because adult tickets cost the most. Then the number of student tickets is (a+25), and the total revenue is ...

  6a +3(a+25) = 660

  9a +75 = 660

  9a = 585

  a = 65

  (a+25) = 90

The drama class sold 90 student tickets and 65 adult tickets.

6 0
3 years ago
Does anyone know this?!?
Ira Lisetskai [31]
-12

lmk if you want me to explain
7 0
3 years ago
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
nasty-shy [4]

We can name an angle either by naming its vertex or by three letters , keeping the letter of vertex in between.

so here vertex is F

we can name it as ∠EFG, ∠F , ∠GFE

This strikes out the option B that is ∠G

so option B is the answer

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In 2000, the total amount of a certain bird population (species of bird of paradise) was recorded at 47,000 in a city. In 2005,
    13·2 answers
  • The top of a kitchen table measures 160 cm by 90 cm. A beetle walks diagonally across the table. How far does it walk (to the cl
    5·1 answer
  • What is the midpoint of AC?
    11·2 answers
  • Complete the problems. Check your answers in the back o
    7·1 answer
  • after having a nice dinner with two coworkers, you decide to evenly split the $135 dollar bill amongst the three of you. you all
    14·2 answers
  • Which expression is the correct translation for the following word phrase?
    6·2 answers
  • If you have 30 questions how much time do you have to take the test
    5·1 answer
  • It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?
    15·1 answer
  • Hey yall what is 34 x 45 x 567
    10·2 answers
  • In c it says shaded it got cut if indeed help please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!