1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kykrilka [37]
3 years ago
9

In the supply-and-demand schedule shown above, the equilibrium price for portable music players is _____.

Mathematics
2 answers:
ad-work [718]3 years ago
6 0
$150 because the supply number is equivalent to the demand number
aliina [53]3 years ago
5 0

Answer:

$150

Explanation:

Equilibrium price occurs at the point when the supply and demand of the product equals.

For example: Quantity of pens demanded in the market is 250, and Quantity supplied in the market is 250 as well.

With the same logic we can conclude that: At $150 the demand and supply of music players equals hence, it is the equilibrium price.

You might be interested in
What is the seventh multiple of 4 answer for brainiest
qwelly [4]

Answer:

the answer is prolly 28

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are decigrams in 14 hectograms.
dybincka [34]

Answer:

Step-by-step explanation:

14 Decigrams = 0.014 Hectograms

5 0
3 years ago
when three or more numbers are multipiled the product is the same regardless of the order of the multiplicands ​
BlackZzzverrR [31]

Answer:

Associative property of multiplication.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Each week reads the store ads and uses couports This week Pop's Market bas detergent on sale at for $11.96. The regular price of
BaLLatris [955]
Answer is b Fosho Fosho
8 0
3 years ago
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How can you tell which is bigger, a square with a perimeter of 25 units or a square with an area of 25 square units
    13·1 answer
  • Find the circumference of each circle. Use 3.14 or 22/7 for pi!. Round to the nearest hundredth, if necessry
    10·1 answer
  • What is 1 1/2 cm. in km.
    10·1 answer
  • When baking a cake, you have a choice of the following pans:a round cake pan that is 2 inches deep and has a 7 inch diametera 6
    15·1 answer
  • 06.LC
    6·1 answer
  • Misty correctly determined the equation of the linear function represented by the table of values below to be y = negative 2 x +
    6·1 answer
  • Help please ::)))))........................
    14·2 answers
  • Which one is this please answer it and get thanks from me if ur right
    9·1 answer
  • Anyone know the answer?
    6·2 answers
  • A cake shop can make 240 boxes of cakes for 8 days. How many cakes can the shop make in 12 days?​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!