1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MA_775_DIABLO [31]
3 years ago
9

Brianna bought a total of 8 notebooks and got 16 free pens. What's the unit rate.

Mathematics
2 answers:
tiny-mole [99]3 years ago
4 0
The unit rate is 2 pens/1 notebook
HACTEHA [7]3 years ago
4 0
The unit rate id 2 pens and 1 notebook because all you have to do is divide 16/8 and u get 2 pens and 1 notebook
You might be interested in
What is the value of 4-4
11111nata11111 [884]

Answer:

0?

Step-by-step explanation:

4-4=0

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
FIND THE AREA of this polygon ​
vodomira [7]

Answer:

rectangle

A = l x w

3x5=15

triangle

= 1/2 bh

1/2 x 3 x 1  1/2 =0.75

Step-by-step explanation:

rombus=

a=xy

3x5=15

30+0.75=30.75

3 0
2 years ago
I ADDED A PIC PLZZZZZZZZZ HELP I NEED AN ANSWER
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

For every dollar you spend, you can get 1/2 or .50 pounds of grape.

For each pound of grapes you would need 2 dollars.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Strep throat is caused by Streptococcus bacteria. The amount of bacteria multiplies at a rate of 10^13 per 10^2 hours. What is t
Lyrx [107]
Multiplication rate is 10¹³/100=10¹¹ per hour.
After 1000 hours there are 10¹¹×1000=10¹⁴
5 0
3 years ago
Aliana surveyed students on her bus about their homework . The results are
Andrei [34K]
What are the results ?
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The energy of microwaves is less than the energy of ultraviolet light. Which comparison of the energies of electromagnetic waves
    12·2 answers
  • The soccer team collector $800 at a carwash fundraiser they charge five dollars for small vehicles and $10 for large vehicles th
    12·1 answer
  • 2) Brian purchased pens for 75 cents each and pencils for 40 cents each he bought total of 22 writing utensils for $11.95. How m
    10·1 answer
  • Karen began reading a book. After 1 hour of reading, she was o
    10·1 answer
  • What is the factored form of y=x^2 - 4x + 3?
    6·1 answer
  • What's 1 and 2/3 times 1 and 1/3?
    8·2 answers
  • Find the total cost. $ 1,299 T.V.; 7% tax<br> Math
    8·1 answer
  • Use a quadratic equation to find two real numbers with a sum of -43 and a product of 306.
    11·1 answer
  • Wendell would like to make some chocolate chips cookies. His recipe calls for the use of 1/2 cups of sugar per batch.he has 3 1/
    10·1 answer
  • I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!