1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
3 years ago
9

Zach is filling his dogs bowl with water. Is it reasonable to say that Zach will need about 4 gallons of water?

Mathematics
2 answers:
xeze [42]3 years ago
3 0
No, that would not be reasonable to say.

If you were filling some buckets, you could say 4 gallons, but we’re talking about a bowl and at the most that will take just a few cups.

I hope this helps and please let me know if you need further explanation!
~Brooke❤️
irinina [24]3 years ago
3 0
If the question only gives you this information, then I think is not reasonable to say that Zach needs 4 gallons of water. I don't think any dog's bowl is large enough that needs 4 gallon of water to fill it up. Plus, there's no any other information such as why specifically requires 4 gallons instead of x (other numbers) gallons.
You might be interested in
Don't know how to solve please help
lesantik [10]

50+ <DGE+2X=180

<DGE+2X=130

2X=100

X=50

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A square 20 cm long and a rectangle 24 cm long have the same perimeter. Find the area of the rectangle.
Nitella [24]
20 * 4 = 80 = perimeter of the square 24*2 = 48, the length of two sides of the rectangle. Deducting from 80 we are left with 32 and dividing by 2 we know the rectangle is 24 x 16 Area = L * W, so you can calculate the area of the rectangle.
384
4 0
3 years ago
The drug store is having a sale where all merchandise is 1/4 off. A woman buys $30 of merchandise at a sale price. What would sh
never [62]
$30 = 75%, so divide it by three and you got your 25%, which ia $10.
$10 * 4 = $40.

So the answer is $40.

Hope this helps.
4 0
4 years ago
A builder buys bricks at the rate of $4.50 per brick for the first 10, $3.50 per brick for the next 10, and $2.50 for any additi
iogann1982 [59]
If the first 10 bricks come out at $ 4.5, I would be spending $ 45. The other 10 bricks come out at $ 3.5 so he would be spending $ 35. Therefore, he has $ 20 available to buy bricks at $ 2.5, which would be buying 8 additional bricks. Thus, in total, with $ 100, 28 bricks were purchased.

8 0
3 years ago
Figure TUVW ≅ figure ABCD, AB = 12, CD = 6, and DA = 4.
Olegator [25]
The measure of VW is 6. It's because since the figures are congruent their names are written in correspondence ....so since VW corresponds to CD , the answer must be 6.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • [{5.25 divided [40 divided (12.30-4.3)]} +14
    13·1 answer
  • In Hamilton County, Ohio the mean number of days needed to sell a home is days (Cincinnati Multiple Listing Service, April, 2012
    13·1 answer
  • In triangle xyz what is the cosine ratio of angle x
    13·1 answer
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • Do f(x)and g(x) have the same y-intercept.
    13·1 answer
  • Maria made 5 withdrawals from her bank account of $35 each . What was the total change to her bank account?
    6·2 answers
  • -2n + 1.8 = 3.2<br> What value of n makes the equation true?
    8·2 answers
  • Question!! if anyone knows!!!
    15·1 answer
  • (SAT Prep) Find the value of x.
    11·2 answers
  • My child is struggling with this question. Any help?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!