1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
7

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate

chips for $3.32
A. Choice A
B. Choice B
C. The unit rates are equal
D. The unit rates cannot be determined
Mathematics
2 answers:
Goryan [66]3 years ago
8 0
C.

To find out the rates, you must multiply or divied the ounces and price of on bag of chips to equal the other.

You can divied the 20 ounces into 10 ounces, so you must also divide 3.32 by.
The equals 1.66
Tcecarenko [31]3 years ago
7 0

Answer:  The correct option is

(C) The unit rates are equal.

Step-by-step explanation:  We are given to choose the lowest price per ounce from the following choices :

Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66.

Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32.

<u>For Choice A :</u>

Price of 10 ounces of chocolate chips = $1.66.

So, the price of 1 ounce of chocolate chips will be

\$\dfrac{1.66}{10}=\$0.166.

<u>For Choice B :</u>

Price of 20 ounces of chocolate chips = $3.32.

So, the price of 1 ounce of chocolate chips will be

\$\dfrac{3.32}{20}=\$0.166.

Therefore, the price per ounce of both the choices A and B are equal.

Thus, the unit rates are equal.

Option (C) is CORRECT.

You might be interested in
Find the area of each square.
RSB [31]

Answer:

25 m², 16 m², and 9 m²

Step-by-step explanation:

5 × 5 = 25 m²

4 × 4 = 16 m²

3 × 3  = 9 m²

3 0
3 years ago
George has a triangle-shaped garden in his backyard. He drew a model of this garden on a coordinate grid with vertices A(4, 2),
Nana76 [90]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

you divided each cordinate by 2 so (4,2)/2 is (2,1) .

(2,4)/2 = (1,2)

6,2/2 =(3,2)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Um can someone Please help me I really need help with this
laila [671]
B I literally JUST answered it lol
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write in terms of i.<br> Simplify your answer as much as possible.<br> -90
mr Goodwill [35]

Answer:

3i √10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Simplify the following expressionn.
kompoz [17]

Answer: A. 136

B. 8.3

C. 155

D. 27.3

Step-by-step explanation:

Gdhssse bheee

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eight x square minus x square
    10·1 answer
  • A scatter plot containing the point (10, 7) has the regression equation yˆ=−x−3 .
    7·2 answers
  • Answer this plzzzzzzz?
    9·2 answers
  • What is an equivalent expression to 9(c+5)=
    11·1 answer
  • 4.1
    8·2 answers
  • Jim works at a furniture shop. He can assemble 88 chairs in 22 hours. If he can assemble c chairs in 1 hour, identify the equati
    10·2 answers
  • The Hamburger Joint lowered their prices and their sales increased from 1000 hamburgers a week to 2500 hamburgers a week. What i
    9·2 answers
  • Find the area to the triangle 22cm 5cm 15 cm
    15·1 answer
  • 14:48
    10·1 answer
  • THE SALES TAX ON A TABLE SAW IS $14.85 WHAT IS THE PURCHASE PRICE OF THE TABLE SAW BEFORE TAX IF SALES TAX IS 5.5%
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!