1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
3 years ago
14

F the graph of y=ax+b/x+c has a horizontal asymptote y=2 and a vertical asymptote x=-3 then a+c=?

Mathematics
1 answer:
Pachacha [2.7K]3 years ago
3 0
Correct answer is E.

y= \frac{ax+b}{x+c}
\\
\\  \lim_{x \to \infty} \frac{ax+b}{x+c}=2
\\
\\ \lim_{x \to \infty} \frac{ \frac{ax}{x} + \frac{b}{x} }{ \frac{x}{x} + \frac{c}{x} }=2
\\
\\ \lim_{x \to \infty} \frac{a + \frac{b}{x} }{ 1 + \frac{c}{x} }=2
\\ \frac{a + 0}{ 1 + 0 }=2
\\
\\  \frac{a}{1} =2
\\a=2
\\
\\x+c=0
\\-3+c=0
\\c=3
\\
\\a+c=2+3=5



You might be interested in
Can some one please help on number 8
Greeley [361]

X=13 1/3


So first  you have to add 16 +4 = 20. Then, simplify 3/2 to 1.5. Finally divide 20 by 1.5 = 13.333333333, or 13 1/3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Johnny was able to drive an average of 23 miles per hour faster in his car after the traffic cleared. He drove 30 miles in traff
Vikentia [17]
Jonny s speed was 30mph
4 0
2 years ago
Is 50,997,850 divisible by 3?
Rufina [12.5K]

Answer:

16,999,283

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to (xy2x−3y)4?
lianna [129]

Answer:

4x2y2−12y

Step-by-step explanation:

Write the problem as a mathematical expression. ( x y 2 x − 3 y ) ⋅ 4 Multiply x by x by adding the exponents. ( x 2 y 2 − 3 y ) ⋅ 4 Simplify by multiplying through.  4 ⋅ ( x 2 y 2 ) − 12 y Remove parentheses. 4 x 2 y 2 − 12 y

6 0
2 years ago
Please me the shapes are confusing me please help quickly ​
nikdorinn [45]
Can you show the full screen ?
8 0
2 years ago
Other questions:
  • The price of a visit to the dentist is \$50$50dollar sign, 50. If the dentist fills any cavities, an additional charge of \$100$
    5·2 answers
  • Please help asap. it’s 2 am and idk how to do this
    10·1 answer
  • Please help fast......
    9·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • Calculate the difference scores for the following data from a repeated measures study. Conduct a repeated measures t-test at apl
    11·1 answer
  • How do you solve capacity?​
    8·1 answer
  • 5% of a number is 23
    15·1 answer
  • Somebody <br> help me!!!<br> god will bless you
    6·2 answers
  • (FIRST TO ANSWER GETS BRAINLIEST OR 5 STARS) For consecutive weeks, the manager of a local restaurant collected data on the numb
    12·1 answer
  • How many different two-letter combinations can be formed from the letters G, R, A, C, and E if each letter can only be used once
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!