1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelu [443]
3 years ago
6

1. Two angles are supplements. The larger is 10 more than 4 times the smaller. Find both angles,

Mathematics
1 answer:
scZoUnD [109]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

Supplementary angles equal 180°

1. Let the two angles be x and y

then y = 4x + 10

x + y = 180

x + (4x + 10) = 180

5x + 10 = 180

5x = 180 - 10

5x = 170

x = 170 / 5

x = 34

x = 34y = 146

2. if the two angles are equal then divide 180 by 2 to get 90

3. 180 - x = 3(90 - x)

180 - x = 270 - 3x

2x = 90

x = 45

4. 180 - x = 2x - 12

180 - 12 = 2x + x

168 = 3x

x = 56

You might be interested in
|3 + x| = 5<br> Solve for x
bearhunter [10]

Answer:

x = - 8 , x = 2

Step-by-step explanation:

the absolute value function always gives a positive result, however, the expression inside can be positive or negative, , that is

x + 3 = 5 ( subtract 2 from both sides )

x = 2

or

-(3 + x) = 5

- 3 - x = 5 ( add 3 to both sides )

- x = 8 ( multiply both sides by - 1 )

x = - 8

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
In Algebra, we learn about many types of functions. These functions vary from simple to complex. Think about the different types
Mrrafil [7]

Answer:

they share some features like; exponents,

mathematical signs, variables, and more

brainliest??

Step-by-step explanation:

Plato!

6 0
2 years ago
The gray area is the sidewalk. the area of the sidewalk is ___________ square units.
Bas_tet [7]
The area of the sidewalk is 72 square units.                                                          Solution: First, multiply 10 by 12 which equals 120. Then, subtract 6x8=48. So, therefore, 120-48= 72
5 0
3 years ago
A high school athletic department bought 40 soccer uniforms at a cost of $4,000. After soccer season, they returned some of the
Gekata [30.6K]
$60 is the answer to this question
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. if 5 oranges cost 60 cents, how much does 1 orange cost?
Ivahew [28]
1. 12 cents each
2. $1.40
3. 40 mph
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What decimal is equivalent to 5.8
    9·1 answer
  • Which of the following gives a valid reason for using the given solution method to solve the system of equations shown? Equation
    5·1 answer
  • A fresh fruit stand sells blueberries and strawberries by the pound. Blueberries cost $3.50 per pound. The table represents the
    12·1 answer
  • Name the Property of Equality that justifies this statement:
    15·1 answer
  • The base of a triangle is 4 cm greater than the
    14·1 answer
  • What is the value of the expression 9x^2-12x+4 when x=3
    10·1 answer
  • Which of the following lines is not parallel to the graph of y=3x+9?
    7·1 answer
  • Find the value of angle b A: 46 B:24 C:134 D:66
    15·2 answers
  • Anyone know I’m having a hard time!
    14·1 answer
  • 8(x - 6) = -(x + 3) step by step<br>​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!