1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
2 years ago
10

The regular price of a television set is $1,200. Albert buys the television set at a discount of 35% . How much does he pay for

the television set?​
Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]2 years ago
5 0

He pays $780 for the television set.

1200*.35=420

1200-420=780

You might be interested in
(2x – 5y) and (x + y)?
Firdavs [7]
3x-6y. you need to take away the parentheses and combine like terms

4 0
3 years ago
As the average daily temperature in New York City decreases, the number of persons who are observed wearing sweaters in the work
ruslelena [56]

When the average daily temperature in New York City decreases, the number of persons who are observed wearing sweaters in the workplace increases, this implies a<u> </u><u>negative correlation.</u>

Negative correlation simply means the relationship between two variables where as one variable increases, the other variable will reduce.

Therefore, in a situation where the average daily temperature in New York City decreases and the number of persons who are observed wearing sweaters in the workplace increases, this illustrates a negative correlation.

Read related link on:

brainly.com/question/25705812

8 0
2 years ago
HELP PLEASE!:/
Hoochie [10]
P(bull's-eye) = 700/30000 x 100% = 2.33% ≈ 2%

option A is the correct answer.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify using order of operations 12-36 divided by 9
tiny-mole [99]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

36/9=4

12-4=8

8 is your answer

8 0
2 years ago
PLS NEED HELP WITH 3 AND 4
Rainbow [258]

Answer:

the first one is 62 and the second one

Step-by-step explanation:

i dont know the second one

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Eight friends share 4 bunches of grapes equally. What fraction of a bunch of grapes does each friend get?
    15·1 answer
  • I’ve been stuck on this question for quite some time. I was struggling so I needed help, can you help me?
    6·2 answers
  • An isosceles triangle has an angle that measures 92° which other angles could be in that isosceles triangle choose all that appl
    6·1 answer
  • Simplify the expression.
    15·1 answer
  • Write the sum or difference in the standard form a + bi.
    13·1 answer
  • Are the graphs of the lines in the pair parallel? Explain.
    12·2 answers
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • A. p = 5t + 4<br> b. a = t2 - 4<br> c. d = t(5 – f)<br> Make t the subject in the formulas
    14·1 answer
  • Find the value of cos W rounded to the nearest hundredth, if necessary,
    10·1 answer
  • Sheza and Hadia had 12579 paper stars. Sheza gave 2214 paper stars to Hadia. Now Hadia had twice as many paper stars as Sheza. H
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!