1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
suter [353]
2 years ago
9

Tara started reading at 8:50 A.M. and stopped reading at 11:05 A.M. How long did Tara read?

Mathematics
1 answer:
Gwar [14]2 years ago
5 0
She read 3 hours and 15 minutes.

Hope this helps!
You might be interested in
In the figure below, the segments overline RS and overline RT are tangent to the circle centered at Given that OS = 3.6 and RT =
ExtremeBDS [4]

Answer:

RS = 4.8

OT = 3.6

From the Pythagorean Theorem we know:

OR^2 = ST^2 + OT^2

OR^2 = 4.8^2 + 3.6^2

OR ^2 = 23.04 + 12.96

OR^2 = 36

OR = 6

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
-3x=4(3x-2)+1<br> What is the solution for x?
romanna [79]
Use a app called photo math it works good.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I turn 7 over 8 divided by 2 over 5 into a mixed fraction
tangare [24]
7/8 / 2/5 is equal to 7/8 x 5/2 which equals 35/16, 16 goes into 35 twice so there are 2 wholes there is a remaining of 3 so we put it as a fraction over 16 
the answer is 2 3/16 
5 0
3 years ago
Find the perimeter of the
anzhelika [568]
167





hope that helps :)))
7 0
3 years ago
para una actividad escolar, un curso de 30 estudiantes decide reunir sobres de salsa de tomate y paquetes de tallarines. cada es
Pie

Answer:

30.7777

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the quotient? Will give brainliest and will report absurd answers.
    8·1 answer
  • mr henderson mixed 3.732g of chemical A, 13.902 of chemical B and 5.208g of Chemical C to make 3 does of medicine, About how muc
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME! (80 POINTS UP FOR GRABS!!)
    10·2 answers
  • What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points? (5, 6), (9, –2)
    8·1 answer
  • Please Help! WILL GIVE BRAINLIEST​
    11·1 answer
  • How do i get a refund? my son purchased this and I didn't authorize
    5·2 answers
  • Buyer x books for P1.50 total cost is P6.00​
    8·2 answers
  • PLZ HELP ASAP MARK BRAINLIEST VIEW PICTURE!!
    5·1 answer
  • Will give brainliest!<br> Is y = -4x - 5 a linear equation?
    10·1 answer
  • A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!