1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
3 years ago
11

Simplify: -7x+6y - 6x

Mathematics
2 answers:
m_a_m_a [10]3 years ago
7 0

Answer:

-13x + 6y

Step-by-step explanation:

combine like terms

-7x + 6y - 6x

-7x - 6x = -13x

-13x + 6y

inna [77]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

-7x+6y-6x

Solution:

Put like terms together from left to right; that is the equation will assume a new order from -7x+6y-6x to

-7x-6x+6y

Sum the figures with like terms

= -13x+6y (answer)

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B60%7D%7B%28%20-%203%29%7D%20%20-%205%28%20-%202%29" id="TexFormula1"
luda_lava [24]

Answer: -8

Step by step explanation:

2+60/-3+10

12-20

= -8
6 0
3 years ago
Bernita and Rosalee are comparing their heights. Bernita is 1.63
aev [14]

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1.63-.19= 1.44

8 0
3 years ago
Solve the equation below. x-5÷2=2x+4÷6​
wel

That should help you with your question

7 0
3 years ago
A gymnastics coach records the scores of a gymnast and develops the probability distribution below. What is the
Alika [10]

Answer: 0.14

Step-by-step explanation: took the review and got it right

3 0
3 years ago
HELPP determine the unit rate if you work and earn 171.00 in 12 hours. what is the dollar per hour you make???
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

hi glad to help so what you do is basically divide 171 by 12 and you get 14.25 so the unit rate is 14.25 per hour hope i helped plz can i have brainliest

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Other questions:
  • 6 times what equals 27
    12·1 answer
  • 5. How can you get the variable alone in the equation x + 37 = 94?
    12·1 answer
  • Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
    7·2 answers
  • Make x the subject of the equation: y=ax^2
    6·1 answer
  • 2. Determine the answer to (-5) + 4 and explain the steps using a number line (5 points)
    15·2 answers
  • What is a multiple definition of a rhombus
    11·1 answer
  • The questions says “what is the solution to this system of equations”
    6·1 answer
  • Which expression is equivalent to 880 • (10- 1/2)?
    11·1 answer
  • Mrs. Farley had 490 buttons. She sewed 7 buttons on a shirt. 8 completed shirts had to be sealed in a box. How many of the shirt
    12·1 answer
  • Please HELP!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!