1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kkurt [141]
3 years ago
6

Molly categorized her spending for this month into four categories: Rent, Food, Fun, and Other. The percents she spent in each c

ategory are pictured here.
Rent
27%

Food
21%

Fun
16%

Other
36%


If Molly spent a total of $2800 this month, how much did she spend on rent and food?
Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]3 years ago
5 0

Answer:

750

Step-by-step explanation:

it is to easey

You might be interested in
A 9-pack of toaster pastries costs $3.60. What is the unit price?<br> per pastry
lina2011 [118]

Answer:.40 cents

Step-by-step explanation: divide the total cost by the amount of items you have.

7 0
3 years ago
Hans leaned a 17 ft ladder against his house. He placed the base of the ladder 8 ft from his house, and the top of the ladder re
Fynjy0 [20]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

so 17 squared minus 8 squared is 225. the square root of 225 is 15

7 0
3 years ago
the ratio of the length to the width to the height of an open rectangular tank is 10:5:8. The height of the tank is 18 feet long
balandron [24]

Answer:

4556.25

Step-by-step explanation:

10:5:8=x:y:18

18/8=2.25

x=2.25x10=22.5

y=2.25x5=11.25

11.25x22.5x18=4556.25

8 0
2 years ago
If the image below is dilated with a scale factor of 2, what is the perimeter of the dilated image?
garri49 [273]

Answer:

the answer is 24

Step-by-step explanation:

i got it correct on my test

8 0
3 years ago
ms young is making a fruit basket what is the total number of apples ms young sends to her cousins if she puts 2 green apples in
UNO [17]

Answer:

wouldnt it be two

Step-by-step explanation:

if ms.young is make a (1) fruit basket and sends her cousin to put 2 green apples in each basket that would be 2 apples

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equation of the circle with center (4,5) and radius 9.
    10·2 answers
  • PLZZZZZZ HELP ME I WILL MAKE YOU BRAINIEST
    14·2 answers
  • Danny and Mark and Evans ages combined is 80. What was there combined age three years ago?
    12·2 answers
  • Anyone know how to do these?
    5·1 answer
  • 230 divide 30 equals
    10·2 answers
  • Help me out with this
    13·2 answers
  • Can someone please help me .. will mark brainliest !
    6·1 answer
  • Elena finds that the area of a house on a scale drawing is 25 square inches the actual area of the house is 2025 ft what is the
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2x+2x+2y+2y
    8·1 answer
  • Is it <br> a.x = _<br> b. the solution is all real numbers <br> c. there is no solution
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!