1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
3 years ago
10

At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price

per golf ball and per can of tennis balls?
Mathematics
1 answer:
gregori [183]3 years ago
8 0

Answer:

The answer to your question is:

1 golf ball = $0.75

1 can of tennis balls = $1.25

Step-by-step explanation:

Data

5 dozen golf balls for $45.00

2 dozen cans of tennis balls = $30.00

Golf

              # of golf balls = 5 x 12 = 60

                            60 balls ---------------  $45

                               1 ball -----------------   x

                   x = 1x 45/60 = $0.75

Tennis

             # of cans of tennis balls = 2 dozens = 24 cans

                          24 cans --------------------- $30

                             1 can ----------------------   x

                  x = 1 x 30 / 24 = $1.25

You might be interested in
Why am i ugly please tell me
DIA [1.3K]

Answer:

your not ugly you have beauty or handsomeness in your own way you just don't show or give effert trust me I used to say that until someone told me what I told you

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ramon took a collection of colored tiles from a box. Amelia took 14 tiles from his collection and Keiko took half of those remai
zimovet [89]
From the given, it is stated that after Amelia took 14 out of the box, Ramon took half of those which remained and he had 16 tiles. The number of tiles left after Amelia took hers is equal to twice of 16 which is equal to 32 tiles. 

To determine the number of tiles during the start, we can add the 14 tiles from the calculated 32 tiles.
    
         n = 14 tiles + 32 tiles
                 n = 46 tiles

<em>Answer: 46 tiles</em>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of p?
sveta [45]

Answer:

Not C, Not A, most likely B

Step-by-step explanation:

Its less than 90 because its and acute, meaning its smaller, so you can already knock off C.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x.
Mandarinka [93]

Answer:

⏩12°

Step-by-step explanation:

4x + 7° + 35° = 90° {being complementary angles }

4x + 42° = 90°

4x = 90° - 42°

4x = 48°

x = 48° / 4

x = 12°

Hope it will help :)❤

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a+b = -0.5 and ab = -2 , then what is 4a^3+9b?
m_a_m_a [10]

Answer:

pls be more cleare

Step-by-step explanation:

type the question properly and clearly

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Define a variable and write an expression for the phrase. 8 minus a number
    11·2 answers
  • Solve solve solve solve
    8·2 answers
  • 234,143 rounded to the nearest hundred
    8·2 answers
  • Solve the equation algebraically. x^2-7x-1/7=0
    15·1 answer
  • Keeli was asked to approximate the square root of 38 to the nearest whole number.
    9·1 answer
  • Please help i always get this wrong
    7·1 answer
  • What is the constant of the expression x2+15x+24y+10?
    15·1 answer
  • The following regression model can be used to analyze the data for a random block design involving three treatments and two bloc
    11·1 answer
  • The equation y = 10x + 15 represents a gym that charges. What is the slope and y-intercept?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ME ANSWER THESE QUESTIONS will give BRAINLIEST
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!