1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
2 years ago
6

Pregunta 4 (1 punto)

Mathematics
2 answers:
notka56 [123]2 years ago
4 0
C 7x step- step explaination
Yuliya22 [10]2 years ago
3 0

Answer:

7....................

You might be interested in
A triangle has sides with lengths of 64 kilometers, 80 kilometers, and 51 kilometers. Is it a right triangle?
dezoksy [38]

Step-by-step explanation:how

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A group of 30 students were asked about their favorite way to eat eggs.
alukav5142 [94]

It's too short. Write at least 20 characters to explain it well.

Your answer can't be empty

4 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=6%5Csqrt%7B3%7D%2B2%281-%5Csqrt%7B27%7D%29%3D2" id="TexFormula1" title="6\sqrt{3}+2(1-\sqrt{27
skelet666 [1.2K]

Answer:

This is true.

Step-by-step explanation:

Step 1: see that √27 is the same as √3*3*3 and thus 3√3

Step 2: remove parenthesis so that 2(1-3√3) becomes 2 - 6√3

Step 3: observe that the equation now becomes 6√3 + 2 - 6√3 = 2

if you simplify any further, you are left with 0=0, which is true.

Comment if there is any step that requires more details...

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a linear equation to model the following situation: Frankie has $500 in her savings account at the beginning of the year.
Juli2301 [7.4K]
A linear equation can be represented by: 

y = mx + b 

Where m = slope, and b = y intercept. 

The slope is a rate of change, so our slope is $150. 
The y intercept is the point where the equation crosses the y axis, or the "initial amount" in this case $500. 

So our equation will be: 

y = 150x + 500. 
6 0
3 years ago
What is the cost of buying 10 tickets? <br> what is the unit rate?
Pepsi [2]

Answer:

This depends on the price of how much the tickets cost in total so if the 10 tickets cost $10 dollars then the unit price would be $1

Step-by-step explanation:

You need to divide the total number by the number 10 and then that would be your unit price.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • BC=<br> Round your answer to the nearest hundredth.<br> 70°
    15·2 answers
  • 20+17v=-6+15v solve for v
    9·2 answers
  • What is parallel to the line y-3x=5
    8·2 answers
  • What two numbers have a product of -100 and a sum of 0
    15·2 answers
  • Hope to find help thank you!!
    10·2 answers
  • Use slopes and y-intercepts to determine if the lines y=6 and y=−5 are parallel.
    6·1 answer
  • Is it soh? cah? or toa?
    11·1 answer
  • Bicycle rentals cost $5.00 per hour for an adult and $2.50 per hour for a child.
    10·1 answer
  • Help please i will thank you a lot.
    9·1 answer
  • Please what’s the answer
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!