1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
12

If a woodchuck could chuck 2 pieces of wood every hour, how big is a beavers dam?

Mathematics
1 answer:
Nataly_w [17]3 years ago
6 0

Answer:

How many hours?

Step-by-step explanation:

the answer to this is 2x

X is the number of hours and you multipy it by 2 wood

You might be interested in
What is the length of side AC of the triangle? Pls hurry
kodGreya [7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

According to the first triangle inequality theorem, the lengths of any two sides of a triangle must add up to more than the length of the third side. This means that you cannot draw a triangle that has side lengths 2, 7 and 12, for instance, since 2 + 7 is less than 12.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are these lines parallel perpendicular or neither
Natasha_Volkova [10]

Answer:

perpendicular

Step-by-step explanation:

start but putting each line into the standard line format

2x-y=-5

-y=-2x-5

y=2x+5

x+2y=-6

2y=-x-6

y=-(1/2)x-3

if lines are parallel the slopes would be the same. 2 is not equal to -1/2

if lines are perpendicular the slope of one would be the opposite inverse of the other.

negative inverse of 2 = - (1/2)

so the lines are perpendicular

8 0
3 years ago
Y=6mx-2b what is y equal to ?
Maksim231197 [3]
Hello there.

<span>Y=6mx-2b what is y equal to

</span>y=<span><span><span>6m</span>x</span>−<span>2<span>b</span></span></span>
7 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Kelly's are having a dinner at a local restaurant. Mr. Kelly wants to give the server is 15% gratuity, and the sales tax is
oksano4ka [1.4K]

Answer:5

Step-by-step explanation: because it is

7 0
2 years ago
Other questions:
  • During a thunderstorm 600 millimeters of rain fell in 30 minuets.what is the millimeters per hour
    14·1 answer
  • Activity
    11·1 answer
  • Sapphire and Trinity are shopping for school clothes. Sapphire has $50 and a coupon for a $10 discount at a boutique where each
    10·1 answer
  • What is 2/3/10 and 4/5/10? im so confused!
    14·1 answer
  • What is the solution to the equation 4x-6=10x-3?
    15·1 answer
  • Complete A,B and 6 for 13 points.
    14·1 answer
  • HURRY
    12·2 answers
  • ASAP!!! 30POINTS!!!!<br><br>what is the equation of the line graph below?​
    14·1 answer
  • Help please and thank you!
    13·2 answers
  • If f(x)=|x|, sketch f'(x) for -2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!