1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
12

Can u help me?3×p + 4 > -2 ​

Mathematics
1 answer:
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
4 0

Answer:

p > -2

Step-by-step explanation:

as we know that

3P>-2 -4

3P> -6

P > -6/3

P> -2

so we place any value of p which is grater than -2

like -1,0,1,2 and so on

You might be interested in
The area of a room is 234 square feet the length of the room is 18 feet what is the width in feet of the room
tester [92]

Answer:

The width of the room is 13\ ft

Step-by-step explanation:

we know that

The area of rectangle (area of the room) is equal to

A=LW

we have

A=234\ ft^{2}

L=18\ ft

substitute the values in the formula and solve for W

234=18W

W=234/18

W=13\ ft

4 0
2 years ago
Please help!!! Again can someone explain to me like I'm a child I'm kinda slow :)
vfiekz [6]

Answer:

información ℹ ‍♂️ ️ ℹ ‍♀️ ️ ℹ ‍♀️ ️ ℹ ‍♂️ ️ ℹ ‍♂️ ️ ℹ que no me lo esperaba en

7 0
2 years ago
Noah bought 15 baseball cards for $9.00.Assuming each baseball cards costs the same amount, how much will 12 baseball cards cost
Anastasy [175]

First, we find how much 1 baseballs card costs.

1 card = 0.60

12*0.6 = $7.20

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the ratio of the width of this basketball court it is permeiter 35( width) 91 ( length)
BartSMP [9]
I hope this helps you



35/91



5.7/13.7


5/13
4 0
3 years ago
Dharma and Jorge are looking at cell phone plans. A
riadik2000 [5.3K]

Answer:

Dharma and Jorge should purchase a group plan.

They could save $9.55

Step-by-step explanation:

A group plan will cost an average of $135.95 per month.

An individual plan will cost an average of $72.75 per month.

Two individual plans will cost an average of

\$72.75\cdot 2=\$145.50

per month.

Since $145.50 > $135.95,  Dharma and Jorge should purchase a group plan.

They could save

\$145.50-\$135.95=\$9.55

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How can you determine if the graph of the inequality is correct?
    14·2 answers
  • A case of floor tiles has 12 boxes in it. if the case cost $384, how much does one box cost
    10·2 answers
  • If a ⊥ y and x ∥ y, then _____ <br> x ⊥ a.<br> x ∥ z. <br> a ∥ b.<br> a ⊥ z.
    7·2 answers
  • Please Help
    7·1 answer
  • A matchbox holds 48 matches.how many matches are needed to hold 1104 matches?​
    7·1 answer
  • Which expression is equal?
    12·2 answers
  • If the image was reflected across x = -2, what would be the ordered pair for D′?
    7·1 answer
  • Diane is making chair covers to sell. She has a bolt of fabric that is 20 yards long. If each chair requires 3 2/5 yards of fabr
    13·1 answer
  • Can someone tell me the answer to this
    7·1 answer
  • A game app costs a base fee of $5.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!