1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
3 years ago
15

Please answer nehjdhdhe

Mathematics
1 answer:
joja [24]3 years ago
5 0
Hello!!

We know y = 7 + x. Substitute this into our other equation,

2x = (x + 7) - 10
2x = x - 3
x = -3

Now, we know that x = -3 so, we can conclude that the answer is choice B.

Hope this helps!! Let me know if you have ANY questions.
You might be interested in
a bird flies 25 miles Due West then turns due south and flies for another 15 miles and lands how far is the bird from its starti
Crazy boy [7]
Check the picture below.

4 0
3 years ago
Please help the picture is
asambeis [7]

The walls are vertical so the angle opposite X would be a right angle which is 90 degrees.

X would be 180 - 90 - 35 = 55 degrees

X and 2y - 5 are complementary angles which add together to equal 90:

2y - 5 + 55 = 90

Simplify:

2y +50 = 90

Subtract 50 from both sides:

2y = 40

Divide both sides by 2:

y = 20

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show the steps to solve the system of equation. x-2y+3z=-4 , 3x+y-z=0 , 2x+3y-5z=1
Taya2010 [7]

Answer:

x= -1,  y = 6,  z = 3

Step-by-step explanation:

let me solve it with Gaussian Elimination

8 0
3 years ago
Which of the following is equal to the fraction below?
Alecsey [184]
Wish I can help , but you didn’t show any fractions nor anything I can use to answer your question . Can you mark me brainliest for effort !?
4 0
3 years ago
Help me ill give branilyest
Luda [366]

Answer:

The unit price is the cost per unit of an item or the cost/price for each item.

1) <u>4$</u> per pound. By simplifying the proportion (constant ratio) between the cost, and the pounds of apples. 3 pounds of apples cost 12$ → 3/3 pounds of apples cost 12/3$ → 4 dollars for every pound.

2) <u>2$</u> per pound. By evaluating the rate of change (change in the y over x or dependent variable over independent) in the equation: y = <u>2</u>x. y is the cost in dollars, and x is the pounds of apples. So there are 2 pounds (weight) of apples for every dollar.

3) <u>3$</u> per pound. Given a graph with a y scaled by 3, and an x scaled by 1 with a graph y = x or 1 unit up for every unit right. This must be equivalent to y = 3x. Where y is labeled as the cost in dollars, and x as the weight in pounds. So there are 3 dollars for every pound of apples.

4) Store B. Because 2 is less than 3 which is less than 4.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP QUICKLY!<br> Which of these tables represents a linear function?
    11·1 answer
  • 200x-300y=600 graph linear equation
    15·1 answer
  • I need a linear equation.
    7·1 answer
  • These marbles are placed in a bag and two
    15·1 answer
  • A student used the equation below to create a table.
    9·2 answers
  • 12=0.9x <br> what’s the answer
    7·2 answers
  • What decimal number is halfway between 20 and 21?
    10·1 answer
  • Find the solution of y = -x - 3 for x = -2.
    9·1 answer
  • NO LINKS NO FILES!!!! Please.
    7·2 answers
  • THE FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST AND 50 POINTS<br> 9(x-5)+8(x+5)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!