1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
10

The grocery store sells a 25-ounce container of lemonade mix for $2.00. The wholesale club sells a 75 ounce container of the sam

e lemonade mix for $6.75.
a) Find the unit price for the lemonade mix at the grocery store.
b) Find the unit price for the lemonade mix at the whole sales club.
c) Where should you buy the lemonade if you want a better deal? Explain.

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!CONFUSED!!!
Mathematics
1 answer:
spin [16.1K]3 years ago
8 0
A) 2 ÷ 25 = $0.08

b) 6.75 ÷ 75 = $0.09

c) The grocery store club would be the better buy since each ounce is for $0.08, while in the whole sales club each ounce is for $0.09.

Hope I helped:P 
You might be interested in
Given the following graph, what is the y-coordinate of the vertex?
Montano1993 [528]

Answer:

it is 8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you multiply a whole number with a mixed number
marta [7]
You would change the whole number to a fraction by putting it over 1 and make the mixed number an improper fraction by multiplying the whole number part of the mixed number by the denominator and then and the numerator
6 0
3 years ago
Sue is collecting eggs and she wants to sell them in egg cartons that hold a dozen eggs. If she collects 75 eggs, how many full
Setler [38]

Answer:

she would have 6 egg cartons to sell and 3 eggs left over (:

Step-by-step explanation:

75 divided by 12 equals 6.25

12 times 6 equals 72

75 minus 72 equals 3

egg cartons- 6

left over eggs-3

Hope this helps (:

4 0
3 years ago
(5+4-2)×(-2)=idfkadtsphm
lbvjy [14]
5+4=9   9-2=7 

7x(-2)= (-14)

your answer is -14

6 0
3 years ago
Algebra 1 pls ty! Brainilest if correct!
Elodia [21]
The answer would be 3
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The following area model represents what number sentence?
    6·1 answer
  • How I get x for number 7
    8·1 answer
  • I found a place that will give me 20% discount if I spend over $50.My bill $75.How much money will I save? What is my final bill
    6·1 answer
  • Bricklayers use the formula N = 7LH to estimate the number of bricks N needed to build a wall of height H and length L. What is
    10·1 answer
  • The length of time taken on the SAT for a group of students is normally distributed with a mean of 2.5 hours and a standard devi
    15·1 answer
  • Choose the correct product of (2x + 10)^2
    8·2 answers
  • Find the volume of the solid generated by revolving the region bounded by
    13·1 answer
  • A right rectangular prism has a length of 7 centimeters, a width of 5 centimeters, and a height of 4 centimeters.
    14·2 answers
  • Please help !! And I'll give brainlist
    11·2 answers
  • Math homework help pls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!