1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
2 years ago
8

One bottle of $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate. How much lower?

Mathematics
1 answer:
nadya68 [22]2 years ago
6 0
The answer would be $6 for 8 ounces.
You might be interested in
Help me with this please!!!
Lerok [7]

Answer: y = 80*

all circles have 360* so we can subtract what we have to get what we want

360 - 110 - 90 - 80 = 80*

5 0
2 years ago
Which changes in surface water movement are likely to occur when
Digiron [165]

Answer:

my best answer is D

Step-by-step explanation: plant keep the soil in place to decrease runoff and infiltration

8 0
3 years ago
As an estimation we are told 5 miles is 8 km.
melamori03 [73]

Answer:

Step-by-step explanation:

52.5 mi(8 km/5mi) = 84 km

3 0
3 years ago
Help it’s due right now
Likurg_2 [28]

Answer: (0.120)(x) = 78 ; x is 65

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If m(x)=x+5/x-1 and n(x) = x – 3, which function has the same domain as (m.n)(x)
meriva

Answer:

The domain of function (m.n)x is same as domain of function m(x).

Step-by-step explanation:

Domain: Any set of input values for which the function is defined and valid.

m(x)=x+5/x-1

Domain of m(x) is x>1 or x<1, x≠1, because if x=1 the function will be undefined.

n(x) = x – 3

Domain of x -3 is -∞<x<∞ i.e all real numbers

(m.n)x = (x+5/x-1)(x-3)

          = (x+5)(x-3)/x-1

The Domain of (m.n)x is x<1 or x>1 or x≠1 because the function is undefined for x=1

So, the domain of function (m.n)x is same as domain of function m(x).

8 0
3 years ago
Other questions:
  • There were 165 donors last year. Find the number of donors this year using each of the expressions. Do you get the same number w
    5·1 answer
  • Thomas's cat, Rainwright, eats 0.8 cans of food every day. How much will Thomas spend on food in one week if each can costs $1.7
    7·1 answer
  • Help me someone please ASAP
    11·1 answer
  • Can anyone help me with this question
    12·1 answer
  • Erica is buying a $205,000 home. She has decided to purchase 2 points in order to lower her interest rate. The appraisal fee is
    5·2 answers
  • Please help :3<br><br> Select EACH correct answer
    12·1 answer
  • A concert charges $24.50 per daily adult ticket and $13.75 per child’s ticket. A group of 90 people paid $1560.00 for tickets. W
    8·1 answer
  • For the equation x-3y=12, what is x when y=8?​
    12·2 answers
  • Write the sum of MC and CD in Hindu Arabic​
    6·1 answer
  • 2|x-4|-7 is less than or equal to 1
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!