1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
3 years ago
14

140 degrees decreased by 65%

Mathematics
1 answer:
Elena L [17]3 years ago
4 0
You must first find out what 65% of 140 is.  This means we must multiply 65% and 140.  so (140)(.65)  make sure to change 65% to a decimal by moving the decimal two places to the left.  (140)(.65)=91  so 140 is decreased by 91.  140-91=49
You might be interested in
At a car dealership, salespeople earn a 5% commission on the first $10,000 of every sale, plus a 3% commission on any amount ove
o-na [289]

Answer:

The total comission on the sale was $375.

Step-by-step explanation:

Since the salesperson sold the car for $12,300, the total comission on the sale would be equal to the 5% of $10,000 plus the 3% of the remaining amount which would be:

Total comission=(10,000*5%)+(12,500-10000)*(3%)

Total comission=500+(2,500*3%)

Total comission=300+75

Total comission=375

According to this, the answer is that the total comission on the sale was $375.

7 0
3 years ago
An empty truck and a fully loaded truck Are next to each other at a traffic light when the light turned green the lighter truck
Ksenya-84 [330]
<span>C) Newton's second law : Newton's second law of motion can be formally stated as follows: The acceleration of an object as produced by a net force is directly proportional to the magnitude of the net force, in the same direction as the net force, and inversely proportional to the mass of the object.</span>
4 0
3 years ago
A trail mix recipe calls for 3 cups of
san4es73 [151]

Answer:

3 1/2 almonds 1 1/2 raisins

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A small group of entrepreneurs decide to create tote bags with pictures on them. The bags cost $5.25 each and the pictures and a
Nookie1986 [14]

Answer:

I would think d for the answer

6 0
3 years ago
When you multiply my number by 6 and add 7 you get 25 what is my number
pav-90 [236]
To solve this you do 25-7=18 and do 18÷6=3, so my number is 3. To check if this is correct you do 3×6=18 and 18+7=25
8 0
4 years ago
Other questions:
  • How many 8 go into 75
    12·2 answers
  • A container has 1 pink block and 3 green blocks. Juan wants to make the probability of randomly selecting a black block equal to
    9·1 answer
  • What is the answer to the equation: 6/4=15/x ?
    11·1 answer
  • I’m having a hard time with finding the angles
    6·1 answer
  • Please help!!!
    5·2 answers
  • Determine the intercepts of the line.
    8·1 answer
  • What is the unit rate, expressed in kilometers per minute?
    14·1 answer
  • 25 points please help thanks
    7·1 answer
  • Grapes cost $2.59 per pound. James buys a bag of grapes that weighs 4.73 pounds.
    12·2 answers
  • 14. Are the two triangles similar?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!