1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
2 years ago
9

The grass in Jamie’s yard grew 16 centimeters in 10 days. Kit was growing at a constant rate how many days did it take the grass

to grow 1centimeter
Mathematics
1 answer:
lapo4ka [179]2 years ago
7 0
0.625 day to grow 1 cm.

16/10 = 1.6 cm in day.


I hope that help ✌️
You might be interested in
The product of 12 and 3
cestrela7 [59]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

12 x 3 = 36

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following Is a like radical to first one is question rest are answers
madam [21]
Y√5 is a like radical to 3x√5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make <br> x<br> the subject of the formula<br> x<br> +<br> 3<br> =<br> q
Anarel [89]

Answer:

x = q - 3

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

Equality Properties

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define Equation</u>

x + 3 = q

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Subtract 3 on both sides:          x = q - 3
7 0
2 years ago
X + 31504 = 92832<br> Find X value
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

92832-31504=61328...........

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cost of 100 mechanical pencils is $42.60. The cost of 100 colored pencils is $32.60. How much more does one mechanical penci
creativ13 [48]

Answer: 10 cents

Step-by-step explanation:

First find the unit rate of each item.

$42.60 divided by 100= 0.426

$32.60 divided by 100= 0.326

Then find the difference

0.426 minus 0.326= 0.1 or 10 cents.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Before beginning a vigorous aerobic exercise routine all adults should
    7·1 answer
  • (Thank you for any help that you can offer, but please; if you ARE NOT COMPLETELY SURE of your answer, refrain from answering. I
    11·1 answer
  • Simplify the ezpression:<br> 9-2-2/+ (-16)
    7·1 answer
  • Point G is the center of the small circle. Point X is the
    9·1 answer
  • A donkey eats 3/9 of a hay bale a week. How many hay bales does he eat in 21 days?
    9·2 answers
  • Emanuel has 12 trading cards and then buys some more cards at the store. His aunt joan him a package of six cards for his birthd
    15·1 answer
  • What is the common difference of -10, -190, -390, -590
    14·1 answer
  • Simplify the expression<br> (1 + 1/x)(1 - 2/x+1)(1 + 2/x-1)
    11·1 answer
  • Jonah has been saving for a video game. Last year it cost $28. This year it costs $36. Determine the percent of change.​
    6·1 answer
  • Please help i don't understand!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!