1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kykrilka [37]
2 years ago
5

A bed is on sale for 25% off of its original price. It originally cost $879.00. How much is the sale price of the bed?

Mathematics
2 answers:
marin [14]2 years ago
6 0

Answer:

224.25

Step-by-step explanation:

think of quarters, one is 25 cents, and it takes four to make a dollar. Then if you have a dollar and you want a quarter of it, you divide the dollar by 4, divide $879.00 by four to get 224.25!

Arturiano [62]2 years ago
5 0

Answer:

$659.25

Step-by-step explanation:

Since its 25 percent off we need to see what it would look as a decimal

1-.25=.75

879times.75= 659.25

You might be interested in
What is the value of the expression 8p4
Nady [450]

ANSWER

8P_4 = 1680

EXPLANATION

We use the formula

nP_r =  \frac{n!}{(n - r)!}

For

8P_4

and n=8, r=4.

8P_4=  \frac{8!}{(8- 4)!}

This simplifies to

8P_4=  \frac{8!}{4!}

We expand the numerator using factorial notation,

8P_4=  \frac{8 \times 7 \times 6 \times 5  \times 4!}{4!}

The common factors cancel out.

8P_4=  8 \times 7 \times 6 \times 5

8P_4= 1680

3 0
3 years ago
What is the slope of the line shown below?
erik [133]

Answer:

C) 2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
For what value of C will y = sin(x - C) be an even function?<br> a. 2π<br> b. π<br> c. π/2
telo118 [61]

Answer:

you are actually incorrect the answer is  2π

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
ms. ling's cooking class made 3 gallons of blackberry jam and 14 cups of strawberry jam. how many cups of jam did the class make
PtichkaEL [24]
1 gallon=16 cups
3 times 16=48

plus 14 mroe
48+14=62 cups total
4 0
3 years ago
Let a = 24, b = 12, and c = 4. Evaluate ac+bc .
seropon [69]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

If u multiply 24 x4 it is 96 and when I multiply 12x4 is 48 and u add 96 plus 48 u get 144.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The vertex form of the equation of
    11·1 answer
  • 2 Points
    8·1 answer
  • The following price reductions are available
    11·1 answer
  • Joseph is shopping for school supplies. He can buy a box of 24 pens for $4.32 or a box of 36 pens for $5.76. Which is a better b
    8·1 answer
  • If you order 3 chickens wraps and order 2 orders of potatoes for a total bill of $42.95 someone else orders 5 chicken wraps and
    8·1 answer
  • Please help me!!!!!!
    12·2 answers
  • PLEASE HELP ME ASAP I AM STRUGGLING SO MUCH MY WORK IS LITERALLY DUE NOW I'VE BEEN UP ALL NIGHT TRYING TO SOLVE IT AND MY ONLY S
    9·2 answers
  • 4. Bikes A and B are traveling on perpendicular roads. At the same time, bike A is
    7·1 answer
  • Sarah’s neighbor offers to pay her $5 for every shark tooth she finds on the beach. After collecting only three shark’s teeth, S
    10·1 answer
  • Find the product binomial expression of;<br><br>(x-5) (8-5)​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!