Answer
The answer would be 58
Step-by-step explanation:
3 to the power of 2 is 9
7 to the power of 2 is 49
add that you get 58
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.
Answer:
30
Step-by-step explanation:
If you divide a negative with a negative, you get a positive.
3(x - 1) = 2x + 9
3x - 3 = 2x + 9
3x (-2x) -3 (+3) = 2x (-2x) + 9 (+9)
(3x -2x) = (9 + 9)
(x) = (18)
x = 18
x = 18 is your answer
hope this helps