1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
3 years ago
5

A square painting is surrounded by a frame. the outside edges of the frame are x inches in length, and the frame is 3 inches thi

ck. What is the total area of the frame?
A)-12x+36 B)12x-36 C)x^2+12x+36 D)x^2-12x-36 Is it C or D?
Mathematics
1 answer:
QveST [7]3 years ago
8 0
I believe the correct answer from the choices listed above is the third option. The total area of the frame would be expressed as A = <span>x^2+12x+36. </span>
Hope this answers the question. Have a nice day.
You might be interested in
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can we simplify radicals involving negative values?
RSB [31]

Answer:

using imaginary numbers

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the volume of a square pyramid with a base side length of 9 and a height of 11.
andre [41]
V = 297 for a square pyramid, I hope its right..
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is it true or false lollll
Reika [66]

Answer:

I think true im sorry if its not

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If $396 is invested at an interest rate of 13% per year and is compounded continuously, how much will the investment be worth in
Vilka [71]

Answer:  First option is correct.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Amount invested = $396

Interest rate = 13% per year

Time = 3 years

We will use the "Exponential growth formula" i.e.

A=Pe^{rt}

Here,

P denotes Principle amount

r denoted rate of growth

t  denotes number of years,

So, it becomes

A=396e^{0.13\times 3}\\\\A=396e^{0.69}\\\\A=\$584.88

Hence, First option is correct.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the expression using the order of operation: Find the hypotenuse of a right triangle if the legs are 8cm and 5cm by using
    12·1 answer
  • If you could travel 450 miles in 5.5 hours, then how far could you travel in 7 hours?​
    6·1 answer
  • A cab charges 1.45 for the flat fee and 0.55 for each mile. Write and solve an inequality to determine how many miles Ariel can
    10·2 answers
  • The cost of 10 cupcakes is $40. How much is one cupcake?
    11·2 answers
  • PLEASE HURRY!! CIRCUMFERENCE AND PIRIMITER APPLICATIONS question Don't mind the answer I put I didn't mean to click it... thank
    6·1 answer
  • The robot poured too many ingredients in, and had 1/2 cup of apple pie filling left. He decided to split it up and put an equal
    9·2 answers
  • Richard bought 3 peaches and 1 orange and spent $3.50. Peaches are $0.85 each. If there is no sales tax on fruit, how much did t
    11·2 answers
  • Pls help me my grades are not good
    11·1 answer
  • The equation 6x - 5y = 14 is written in standard form. Which point lies on
    15·1 answer
  • 6x+3y=-3 how to graph it need answers quick
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!