1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
15

Simplify the expression. -3x - 6 - 4x + 8 Like terms

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]3 years ago
7 0

-7x+2 is your answer

You might be interested in
If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?
tresset_1 [31]

Answer:

348 cents per pack

Step-by-step explanation:

$3.48         348 cents

----------- or ----------------- = 348 cents per pack

1 pack          1 pack

3 0
3 years ago
Tiwa spent 1 1/2 hours setting up her computer. It took her 3 times as long to install the software. How long did it take Tiwa t
MrRissso [65]

Answer:

Total time spent by Tiwa to set up the computer and install software = 6 hours

Step-by-step explanation:

Given:

Time spent by Tiwa to set up  her computer = 1\frac{1}{2}\ hours

Time spent to install the software is 3 times the time she took to set up the computer.

To find the total time Tiwa took to set up her computer and install the software.

Solution:

Time spent by Tiwa to install the software can be given as:

⇒ 3\times 1\frac{1}{2} \ hours

<em>In order to multiply mixed numbers we first change them to fractions.</em>

We multiply the denominator to the whole number and add the numerator to it. Then we write the number as numerator of a fraction with the same denominator.

So, 1\frac{1}{2}=\frac{3}{2}

So, we have:

⇒ 3\times \frac{3}{2}\ hours

⇒ \frac{9}{2}\ hours

Total time spent by Tiwa to set up the computer and install software can be given as:

⇒ \frac{3}{2}\ hours+\frac{9}{2}\ hours

Since denominators are same, so we simply add the numerators.

⇒ \frac{3+9}{2}\ hours

⇒ \frac{12}{2}\ hours

⇒ 6\ hours

4 0
3 years ago
You start a search for a buried object by marking the center of a field as (0, 0), with coordinates giving distances in yards. C
pychu [463]

The coordinates to the second spot can be represented by the coordinates

(-12 + 3, 8 -11)

Since we are going 3 yards to the east we would be affecting the x-axis and since we are going east we will need to add 3 yards the x axis of the first spot


11 yards south would be affecting the y- axis negatively. We would need to subtract 11 from the y- axis of the first spot.

the coordinates of the second spot would be

-12 +3 = -9

8 -11 = -3


(-9, -3)



7 0
3 years ago
the density of pure gold 1,204 pounds per cubic foot? how many cubic feet is 481.6lbs of pure gold?
Nadusha1986 [10]

Answer:

Volume of Gold = 0.4 cubic feet.

Step-by-step explanation:

First we have to make sure the units are same as the units the answer is required in.

Answer should be given in cubic feet.

Density is given in pounds per cubic foot. And Mass is given in pounds. So units are in order. Therefore, we can go ahead with the calculation.

The Density of Gold = [Mass of Gold/Volume of Gold]

By substituting values,

1204 ponds per cubic foot = [481.6 pounds / Volume of gold]

Making Volume of God the subject of the equation,

Volume of Gold = [481.6 pounds / tex]1204[/tex] ponds per cubic foot ]

Volume of Gold = 0.4 cubic feet.

5 0
3 years ago
6) Víctor se dedica a la exportación de café y su
Lemur [1.5K]

Answer:

BElabora un esquema y resuelve el problema.​

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the perimeter of the polygon. Assume that lines which appear to be tangent are tangent. Round to the nearest tenth if neces
    9·1 answer
  • If g(x)=5x-2,what is g(3)
    14·1 answer
  • The sum of 4 consecutive integers is 198
    5·1 answer
  • How do i solve this problem? ursula mixed in 3 1/8 cups of dry ingredients with 1 2/5 cups of liquids ingredients.
    11·1 answer
  • Can someone help me in geometry
    10·2 answers
  • 100% A coin is tossed 100 times. Which is the best estimate for the number of times the coin will land heads up?
    13·2 answers
  • Ben bought 6 bags of chicken feed on his last trip to TSC. The receipt shows that he spent $84. Ben wants to figure out how much
    8·1 answer
  • Ireland owes her dad $100. She plans on paying him $20 per week until it is paid off.
    10·1 answer
  • What is the range for the following set of data<br> 9 6 7 0 7 7 3
    6·1 answer
  • Plz help<br> what is the greatest common factor 9xy-y<br> then divide it with the number.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!