1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
3 years ago
9

4 and 8 12ths - 1 and 11 12ths please help me

Mathematics
1 answer:
zloy xaker [14]3 years ago
7 0
4 and 8 twelves - 1 and 11 twelves

4 8/12 - 1 11/12

= 2 3/12

Answer : 2 3/12 simplified to 2 1/4 

Check answer:

2 9/12 + 1 11/12 = 4 8/12
You might be interested in
Plzz i need help with this can somebody help me?
Olin [163]

Answer:

the answer is b

Step-by-step explanation:

if u divide .14 by .2

its gonna give u .8

2 times 8 is 16 but there are two decimals so its .16

hope this helps

6 0
2 years ago
The house Trevor's family lives in has 6 66 people (including Trevor) and 3 33 bathrooms. In the past month, each person showere
yKpoI14uk [10]

Answer:

The amount Trevor's family pay per minute on shower water is $0.005.

Step-by-step explanation:

The cost of water is,

Cost = $0.20/liter

Amount of water used over the entire month:

Amount of water used = 72 liters

Compute the total water cost as follows:

Total water cost = Amount of water used × Cost

                           = 72 × 0.20

                           = $14.4/liter

The average number of minutes each person showered is:

Average number of minutes = 480 minutes.

The number of people in Trevor's house:

N = 6

Compute the total amount of time the 6 person showered as follows:

Total amount of time = Average number of minutes × N

                                   = 480 × 6

                                   = 2880 minutes

Compute the pay per minute on shower water as follows:

Pay per minute on water = Total water cost ÷ Total amount of time

                                          = $14.4 ÷ 2880

                                          = $0.005

Thus, the amount Trevor's family pay per minute on shower water is $0.005.

4 0
3 years ago
PLEASE PLEASE HELP the question is below
fiasKO [112]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

First do parenthesis:

3*(9+1)-6 -> 3*(10)-6

Then do multiplication:

3*(10)-6 -> (30)-6

Then complete it with subtraction:

(30)-6 -> (24)

So your answer would be 24!

PEMDAS= Parenthesis, Exponents, Multiplication, Division, Add, Subtract.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Sean drives 35 miles in 5 hours,how many miles does Sean drive in 1 hour?
Zepler [3.9K]

Answer:

7 miles

Step-by-step explanation:

you want to take the total miles and devide it by total time, (35/5) and that would be your answer.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
State the property that justifies the statement: If 4x + 9 = 15 and X=2y + 1,
GREYUIT [131]

Answer:

Substitution property of equality

Step-by-step explanation:

Given

4x + 9 = 15 and x = 2y + 1

Then

4(2y + 1) + 9 = 15

Required

State the property

From the list of options, (d) answers the question.

This is so because:

Substitution property of equality states that

If a = b then b = a

In other words, both can replace one another.

So if x = 2y + 1, then 2y + 1 can be substituted for x in 4x + 9 = 15

So:

4x + 9 = 15  becomes

4(2y + 1) + 9 = 15

<em>Hence, it is substitution property of equality</em>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the solution to the system of equations? Use any method. {y=−3x+12x+5y=18 {2x+5y=18
    11·2 answers
  • 4.) f(x) = 2x? – x+3<br> a.) opens up or down<br> b.) min or max
    6·1 answer
  • Which equation matches the sentence? Column A Column B
    10·1 answer
  • Which choice is equivalent to the product below? For any nonnegative real number √2•√10•√5
    5·1 answer
  • Giving away brainliest. Basic question. :)
    11·1 answer
  • Gretta is saving for retirement. She deposits $125 each month at 6% annual interest for 35 years. According to her calculations,
    7·1 answer
  • Please hurry. It’s due in 20 minutes
    13·1 answer
  • Item
    10·1 answer
  • Find the slope of each line.
    6·1 answer
  • The Collins family just bought 4 crates of eggs, and each crate had 18 eggs. The family already had 9 eggs in their refrigerator
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!