1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
5

write an equation that represents the following sentence? the sum of a number and two is twice the number.

Mathematics
1 answer:
Bogdan [553]3 years ago
5 0
The sum of a number and 2
x + 2
is twice the number
2x
answer
<span>x + 2 = 2x</span>
You might be interested in
Guys please could you answer this question I'm unable to solve this assignment
romanna [79]
The answer is the graph will be 3 units to the left
6 0
3 years ago
A restaurant earns $1073 on Friday and $1108 on Saturday. Write and solve an equation to find the amount xx (in dollars) the res
Brums [2.3K]
(1073 + 1108 + x) / 3 = 1000
(2181 + x) / 3 = 1000 ....multiply both sides by 3
2181 + x = 1000 * 3
2181 + x = 3000
x = 3000 - 2181
x = 819 <== they would need to earn $ 819 on Sunday
8 0
3 years ago
If P-&gt;q is true and q-&gt;r is true them the conclusión of p-&gt;r is also true this is called?​
tino4ka555 [31]

Answer:

This is called transitivity property

4 0
3 years ago
What is another way to write the function f(x) = 5^x. The choices are
Kay [80]

Answer:

Correct answer is f(x) = (625^x)^1/4

Step-by-step explanation:

We know that

625 = 5^4

This means

f(x) = (625^x)^1/4

f(x) = (5^(4x))^1/4

But we know this is equivalent to

f(x) = (5^(4x*(1/4))) =

= 5^(x)

Correct answer is f(x) = (625^x)^1/4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a game booth, a student gets a box of candy as the prize for winning a game. The boxes come in four colors: white, red, green
krok68 [10]

Answer:

32 multiplied by 8 over 31 8 over 32 plus

Step-by-step explanation:

i think this is the answer not quite sure tho

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solvew the inequality and graph the solution 8+X &lt; 12
    15·1 answer
  • If you earn $48 in 4 hours. What is the unit rate per hour?​
    11·2 answers
  • Explain why the two figures below are similar. Use complete sentences and provide evidence to support your explanation.
    15·2 answers
  • Help for this question?!?
    8·2 answers
  • I need help with this plzzzzzzzzzzzz
    8·1 answer
  • Principal- $900, interest rate ordinary- 4%, term (days)- 45. find the interest
    10·1 answer
  • If x2 = 30, what is the value of x?
    7·2 answers
  • A quadratic function
    11·1 answer
  • Find the selling price of a book with an original price of $49.95 and a 5% tax rate.please be specific on how the answer is the
    6·1 answer
  • Help me with this, pls and thxs.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!