1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
4 years ago
5

all of the calandars at the bookstore are on sale this weekend for $5.75. if joanne bought $149.50 worth of calanders this weeke

nd for gifts, how many calanders did she buy? please explain how you got the answer
Mathematics
2 answers:
MissTica4 years ago
8 0
She bought 26 calandras
I divided 149.50 by 5.75
boyakko [2]4 years ago
8 0
She brought 26

you divide the total $149.50 by the cost of the calendars
149.50 \div 5.75 = 26
You might be interested in
25 points for right answers
Free_Kalibri [48]
You divide by 16 so you can get each ingredient per serving then you multiply that by 4 and you get your answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1) What is the VERTEX of the Quadratic Graph below?*
Elodia [21]

( 0, -4 ) is the vertex of the parabola

4 0
3 years ago
Austin and Aaron were running for mayor in a small town. Aaron received 54% of the votes. Austin received 3266 votes. How many v
lora16 [44]

Answer: dog

Step-by-step explanation:

so basically 70 plus 7 equals 9 and then u ride the car with the horse while eating a fish. how much burgers did he eat?

7 0
3 years ago
3/5 por 1/4 porfa es urgente
Oksanka [162]

Answer:

2.4

Step-by-step explanation:

Brainliest pls?

7 0
3 years ago
What is the slope of the line whose equation is -2/3y - = 0?
Lelechka [254]

Answer:

There is no slope, beacuse there is not a shown X

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you answer these trick questions I will give you brainliest. <br><br> 2+2=<br> 1+1=<br> 3+3=
    15·2 answers
  • 2. Solve the following system by any method.
    14·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • Can someone please help me answer this!
    13·1 answer
  • 1. There are 25 students who started computer programming in elementary school and 25 students who started computer programming
    9·1 answer
  • The length of a rectangular garden is three feet less than twice it’s width. If the perimeter of the garden is 42 feet, what is
    7·1 answer
  • There are two cube-shaped tanks. One of the tank has a 3 m side, while the other one has a side measuring half of the first one.
    5·1 answer
  • What’s the unit rate of y = 6x
    7·1 answer
  • Manual is a word processor operator and makes $11.50 an hour. How much is his gross earnings for one week if he worked a total o
    11·1 answer
  • D. 3h =
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!