1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MA_775_DIABLO [31]
4 years ago
14

At the farmers market you buy 2 pounds of blueberries for $5.00. What is the cost per pound?

Mathematics
1 answer:
Tju [1.3M]4 years ago
3 0

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Divide 5 by 2.................

You might be interested in
This isnt urgent but i need an answer, i will give the person who answers correctly brainliest, please try
SSSSS [86.1K]

Answer:  3, 5, 7

Step-by-step explanation:

There is a "trick" to determine divisibility by 3: if the sum of the digits is divisible by 3, the number is divisible by 3.

3 + 1 + 5 = 9 which is a multiple of 3, so 315 is divisible by 3.

It works for 9 also. since the sum of the digits is 9, 315 is divisible by 9.

Divisibility by 5: any number that has the units digit 5 or 0 is divisible by 5.

For 7, I just tried it  315÷7= 45

Only even numbers are divisible by 2.

If a 3-digit number is divisible by 11, the middle digit will be the sum of the first and last digits.   (That is not the case for 315)  But 385 is divisible by 11, also 495, 253, and many others you can try for fun.

8 0
4 years ago
What conic section is drawn by the parametric equations x=csc t and y cot?
Vanyuwa [196]
If we take the square of x and square of y and then subtract them:
                         (csc t)²-(cot t)²=1                      ( this eq. gets from basic identity 
                               x²-y²=1......a                                               1+cot²x=csc²x)
  
 equation 'a' represent the equation of hyperbola which is (x²/a²)-(y²/b²) =1 with given conditions( a=1,b=1)

So, option D is correct
3 0
3 years ago
Mulch to cover a rectangle garden cost $48. Mulch is needed to cover a larger,similar garden. the ratio of dimensions 2:3. how m
Annette [7]
It would cost $72 dollars to cover the larger garden
7 0
4 years ago
The equation (2x^2 - 1)(3x+2) = (2x²)(3x) + (2x²)(2) + (-1)(3x)+(-1)(2) is an example
Nookie1986 [14]

The method used is Distributive Property.

<h3>What is Distributive property?</h3>

The Distributive Property is an algebraic property that is used to multiply a single value and two or more values within a set of parenthesis.

Given:

(2x² - 1)(3x+2) = (2x²)(3x) + (2x²)(2) + (-1)(3x)+(-1)(2)

Here the property used is Distributive property.

Because distributive property in this way

a*(b+c)= a*b+ a*c

This is how a is being multiplied by with b and c.

Learn more about this Distributive property here:

brainly.com/question/4136433

#SPJ1

8 0
2 years ago
Susan has a rectangular fence around her swimming pool. The fence she built was 15 ft long, 10 ft wide and 6ft tall. How many sq
Dmitriy789 [7]

Answer:

300 Square feet

Step-by-step explanation:

Susan built a rectangular fence around her swimming pool.

Length=15ft

Width(or Breadth)=10ft

Height=6ft

To solve this, picture a cuboid with the top and bottom open, that is the key to finding the Surface Area of the Fence.

Surface Area of a Cuboid= 2(LW+LH+WH)

However since the top and bottom are open, the Surface Area becomes

Surface Area of the fence= 2(LW+WH)

                                       =2((15X6)+(10X6)

                                       =2(90+60)=2 X 150 =300

Susan uses 300 Square feet to build her fence.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the simplified product:
    5·2 answers
  • EAM<br>on of the system of equations,<br>2x + 2y = 16<br>10x - 2y = 24​
    9·1 answer
  • 2. A skydiver jumps from a plane from an altitude of 6000 ft. An observer on the ground measures the skydiver’s altitude at time
    8·1 answer
  • Simplify to find the equivalent expression help plzzz
    6·2 answers
  • Find the distance between (4, -5) and (-4, -5) on the coordinate plane
    6·1 answer
  • Use the equation and type the ordered-pairs.
    6·2 answers
  • Graph (2,1) (2,4) (5,1)
    5·2 answers
  • can someone help me with the equation and the diagram and the answers for this question please and thank you
    15·1 answer
  • HELPPPP!!!!!!!!! Please
    7·1 answer
  • If 4x-5y=6 and xy=8 then find the value of 16x^2+25y^2​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!