Answer:
Raspberry
Step-by-step explanation:
Strawberry label = raspberry
Raspberry label =strawberry
Strawberry and Raspberry label = blackcurrant
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
Area = 7(x + 2) = 7x + 14
Perimeter = 2(7 + x + 2) = 2(9 + x) = 18 + 2x
7x + 14 > 18 + 2x
7x - 2x > 18 - 14
5x > 4
x > 4/5
Malik earned $243.
When he bought the tires, he spent $90 ($45x2), and he sold them for $130 ($65x2). So his profit was $40 ($130-$90).
He bought three rims for $225 ($85x3) and sold them all for $378 ($126x3). His profit was $153 ($378-$225).
The headlight covers cost him $25 in total ($5x5). He sold them all and got $75 ($15x5). The profit was $50 ($75-$25).
The total amount of money made was $243 ($40+$153+$50).
:)